Polska

PO: Kaczyński daje dyrektywy Beacie Szydło

Polska

PO: Kaczyński daje dyrektywy Beacie Szydło
tvn24Platforma Obywatelska odpowiedziała prezesowi PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kolejny raz potwierdził, że nie istnieje dla niego trójpodział władzy. Ingeruje nie tylko w działania władzy sądowniczej, ale również wykonawczej, wprost wydając wytyczne premier Beacie Szydło - mówili w środę posłowie PO.

Przedstawiciele Platformy skomentowali na konferencji w Sejmie wcześniejsze wystąpienie szefa PiS. Jarosław Kaczyński ocenił, że planowane na czwartek orzeczenie TK wydane zostanie bez podstawy prawnej i będzie w związku z tym aktem "o charakterze prywatnym", który w żadnym wypadku nie może "nabrać mocy prawnej poprzez publikację".

- Kolejny raz prezes Kaczyński potwierdził, że dla niego nie istnieje trójpodział władzy: na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Kolejny raz potwierdził, że chce eliminować z trójpodziału władz właśnie władzę sądowniczą, działaniami poprzez ustawy, nie mając większości konstytucyjnej w parlamencie - skomentował słowa lidera PiS sekretarz klubu PO Zbigniew Konwiński.

Prezes PiS "daje dyrektywy" premierowi?

Jak dodał, konferencja prasowa Kaczyńskiego pokazała też, że "ingerowanie we władzę sądowniczą już mu nie wystarczy". - Wprost ingeruje w działania władzy wykonawczej, dając dyrektywy Beacie Szydło, że wyrok (...) Trybunału Konstytucyjnego ma być niepublikowany - dodał. - To jest rzecz skandaliczna, niebywała w demokratycznym państwie prawa. Nie może być tak, że poseł na Sejm wydaje dyspozycje dotyczące tego, czy Rządowe Centrum Legislacji powinno publikować prawo powszechnie obowiązujące, czy powinno publikować wyroki TK, czy do tego prawa powinien RCL się dostosowywać - wtórował mu wiceszef komisji ustawodawczej Krzysztof Brejza (PO).

- Protestujemy przeciw tego typu deklaracjom prezesa Kaczyńskiego. Nie ma on żadnego prawa, by wydawać dyspozycje dotyczące tego co jest wyrokiem a co nie jest - podkreślił Brejza. Zwrócił uwagę, że zgodnie z konstytucją wyroki TK są powszechnie obowiązujące, ostateczne i powinny być niezwłocznie publikowane.

"Prawo obowiązuje wszystkich"

Polityk PO apelował do sędziów TK, aby nie słuchali posłów. - Apeluję też do posłów, aby nie pozwalali sobie na kierowanie dyspozycji tego kiedy jakąś sprawę TK ma rozpoznać, a kiedy nie. Posłowie nie mają do tego prawa - wskazał Brejza. Podkreślił jednocześnie, że wyrok TK musi być opublikowany. Jeśli się to nie stanie, mówił, "pani premier Beata Szydło narazi się na odpowiedzialność konstytucyjną oraz karną". - Pan prezes, jeżeli wydaje takie dyspozycje (...) poniesie w przyszłości również odpowiedzialność. Prawo obowiązuje wszystkich - zaznaczył Brejza.

W czwartek 11 sierpnia o godz. 11 Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK - zaskarżonej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich I prezes Sądu Najwyższego.

Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej roli
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej rolitvn24
wideo 2/21

Autor: ts//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości