PO górą, PiS słabnie


LPR i Samoobrona przechodzą próg tylko, jeśli wystartują razem. PiS ma najsłabsze poparcie od wyborów 2005 r. - to wyniki sondażu PBS dla "Gazety Wyborczej" z ostatniego weekendu.

PO ma 31 proc. (spadek o 2 punkty proc. w porównaniu z badaniem z początku sierpnia). PiS (22 proc.) stracił 1 punkt proc., ale to wystarczyło, by osiągnąć najgorszy wynik od poprzednich wyborów.

Na trzecim miejscu jest LiD (11 proc., spadek o 2 punkty). Tuż pod progiem jest PSL (4 proc.), Samoobrona i LPR (każde po 3 proc.).

Taki wynik wyborów dawałby PO 223 mandaty, PiS - 155, LiD - 80.

LPR i Samoobronie tylko trochę pomaga ewentualny wspólny komitet wyborczy (co wcale nie jest przesądzone) - na LiS chciałoby zagłosować 5 proc. (to spadek o 5 punktów proc.).

W rankingu partii przeprowadzonym dla Faktów także prowadzi Platforma Obywatelska (32,6 proc.), przed Prawem i Sprawiedliwością (24,2 proc.) i Lewicą i Demokratami (9,4 proc.). Według tego badania, w Sejmie znalazłoby się jeszcze PSL (5,9 proc.).

Do parlamentu nie dostałaby się koalicja LPR i Samoobrony. Na LiS chciało głosować jedynie 2,4 proc. ankietowanych. 15,8 proc. pytanych nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

Sondaż dla Gazety Wyborczej przeprowadził PBS DGA 25-26 sierpnia na próbie reprezentatywnej 1069 osób.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24

Pozostałe wiadomości