Polska

PO chce komisji śledczej. "My nie mamy nic do ukrycia w tej sprawie"

Polska

tvn24PO złożyło wniosek o powołanie komisji śledczej ws. śmigłowców

O złożeniu przez klub PO wniosku ws powołania komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann. Wniosek dotyczy całej procedury przetargowej; jeśli PiS chce transparentności w zakupach dla polskiej armii, to wniosek poprze - dodał szef klubu PO.

- Klub Platformy Obywatelskiej, tak jak zapowiedzieliśmy, składa dzisiaj wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania działań podejmowanych przez organy administracji rządowej dotyczących procesu zakupu wielozadaniowych śmigłowców dla sił zbrojnych RP - powiedział Neumann na konferencji prasowej w Sejmie.

- Tak jak zapowiadaliśmy, a każdy dzień potwierdza naszą tezę, wokół przetargu na śmigłowce zdarzyło się wiele rzeczy, które trzeba wyjaśnić. Każdego dnia odkrywamy kolejne informacje, które jeszcze bardziej bulwersują i mówimy bardzo wyraźnie, że tylko otwarta komisja śledcza, gdzie będą pracować obok przedstawicieli rządu i partii rządzącej posłowie opozycji, może wyjaśnić tę kwestię. Pokazać mechanizm, który tak naprawdę pokazuje aberrację, do której doprowadził minister obron narodowej Antoni Macierewicz w ostatnich tygodniach i miesiącach - mówił z kolei przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

PO: niczego się nie boimy

Neumann podkreślił, że wniosek o powołanie komisji dotyczy całej procedury przetargowej przeprowadzanej przez rząd PO. - Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej - zaznaczył szef klubu PO. - Jeżeli PiS rzeczywiście chce wyjaśnienia i transparentności w zakupach broni i śmigłowców dla polskiej armii, to mam nadzieję, że ten wniosek poprze - dodał Neumann.

- My nie mamy nic do ukrycia w tej sprawie. Ta sprawa jest bulwersująca, bo dotyczy ponad 13 mld złotych. Wielkiego kontraktu, którego sposób procedowania kompromituje nas w Europie i na świecie i pokazuje, że albo mamy do czynienia z działaniami szaleńców, albo ludzi, którzy, możemy wprost powiedzieć, będą w przyszłości oskarżeni o działania korupcjogenne lub korupcyjne. Musimy te kwestie wyjaśnić. Od pierwszych decyzji odnośnie zakupu tego samolotu, rozpoczęcia procedury przetargowej, także za naszych rządów do ostatniego dnia, czyli do tajemniczych spotkań ministra Macierewicza z lobbystami w Nowym Jorku - dodał Schetyna.

Szef PO zaapelował również o poparcie powołania komisji do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło i ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Siemoniak o swoim następcy

Obecny na konferencji były szef MON, wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak ocenił, że w trakcie czwartkowej debaty w Sejmie, w trakcie której minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przedstawiał informację ws. przetargu na zakup śmigłowców, szef MON "zamiast się wytłumaczyć z różnych rzeczy, obrażał opozycję".

- Każda godzina sprawowania funkcji ministra obrony narodowej przez Antoniego Macierewicza pogarsza poczucie bezpieczeństwa Polaków, bo jest to ktoś, kto ma wiarygodność ujemną, nawet już nie zerową - stwierdził z kolei były szef MON Tomasz Siemoniak.

- Już zapowiadając ten wniosek mówiliśmy, że naprzeciw kilku lat procedury, przejrzystej, z dokumentacją, z udziałem ekspertów, z osłoną CBA i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, po drugiej stronie mamy serię dziwnych działań, chaotycznych wypowiedzi i dziwnych kontaktów - stwierdził Siemoniak.

Każda godzina sprawowania funkcji ministra obrony narodowej przez Antoniego Macierewicza pogarsza poczucie bezpieczeństwa Polaków, bo jest to ktoś, kto ma wiarygodność ujemną, nawet już nie zerową. Tomasz Siemoniak, PO

Według b. szefa MON, kwestia wizyty Antoniego Macierewicza w Stanach Zjednoczonych, gdzie miał się spotkać m.in. z amerykańskim lobbystą, byłym senatorem Alfonsem D'Amato wymaga wyjaśnienia. - Na pewno dla komisji śledczej i organów państwa, które najwyraźniej w tej sprawie nie działają, jest to zupełnie kluczowa sprawa - dodał.

Zerwane negocjacje ws. caracali

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy – rozpoczęte we wrześniu 2015 r. – za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Podpisanie umowy offsetowej było warunkiem zawarcia kontraktu na śmigłowce. W ubiegłym tygodniu Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. We wtorek MON zapowiedziało nowe postępowanie w sprawie zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Według resortu będą w nim mogły uczestniczyć wszystkie trzy podmioty, które brały udział w przetargu.

Autor: kło\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości