Komisja do spraw pedofilii "mogłaby działać wtedy, gdyby organy państwa zawiodły"

Polska

PO zapowiada, że uruchomi komisję, jeśli wygra wyborytvn24
wideo 2/35

Platforma Obywatelska chce komisji państwowej do spraw pedofilii w Kościele. - W tej sprawie powinny działać prokuratura i policja - odpowiada senator PiS Adam Bielan.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w czwartek, że Platforma złoży projekt ustawy o utworzeniu państwowej komisji do spraw pedofilii w Kościele. Jak mówił, jeśli nie będzie zgody PiS na jego przegłosowanie w tej kadencji Sejmu, to PO zrobi to po jesiennych wyborach parlamentarnych.

"Powinny działać prokuratura i policja"

Politycy partii rządzącej nie chcą jednak takiej komisji. - Komisja mogłaby działać wtedy, gdyby organy państwa zawiodły. W tej sprawie powinny działać prokuratura i policja - powiedział senator Adam Bielan z PiS. Dodał, że nie zna przypadków, w których na masową skalę nie ma reakcji na powiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Bielan stwierdził też, że "jeśli chodzi o skalę pedofilii w Polsce, to pedofilia wśród księży jest zdecydowanie ułamkiem".

Nowelizacja Kodeksu karnego

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił nowelizację, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące między innymi pedofilii.

W opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernej nowelizacji główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tak zwanych kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w "rejestrze pedofilów" zostanie ujawniony zawód skazanych. Pozostałe zmiany w noweli zakładają też między innymi wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Resort zaproponował wyeliminowanie kary 25 lat pozbawienia wolności, stanowiącej odrębny rodzaj kary. Wydłużono natomiast karę terminowego pozbawienia wolności do 30 lat, pozostawiając jako dolną granicę tej kary 1 miesiąc. Możliwe ma stać się - w określonych przypadkach - orzekanie bezwzględnego dożywotniego więzienia bez możliwości wcześniejszego warunkowego zwolnienia. Propozycja wprowadza też nowe typy przestępstw za czyny, z których część nie była dotąd zagrożona karą. Większość przepisów, w tym zmiany w kodeksie karnym, mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Autor: mart\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: