Polska

Po Bidenie - Merkel. Pierwsze rozmowy Ewy Kopacz z zachodnimi partnerami

Polska


Premier Ewa Kopacz rozmawiała z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o ścisłej współpracy obu państw w zakresie polityki europejskiej i bezpieczeństwa w regionie - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania, ma dojść do spotkania obu pań.

"Kanclerz Angela Merkel pogratulowała Ewie Kopacz powołania na urząd premiera. Zapewniła również o strategicznym znaczeniu relacji polsko-niemieckich" - napisano w komunikacie dotyczącym rozmowy, która odbyła się z inicjatywy strony niemieckiej.

Premier Kopacz i kanclerz Merkel - podano w komunikacie CIR - "zgodziły się co do konieczności jak najszybszej organizacji spotkania dwustronnego", którego tematem "będzie przede wszystkim najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej dotyczące kwestii klimatycznych".

Spotkanie po expose

Jak zapowiedziano, spotkanie "odbędzie się po wygłoszeniu expose i uzyskaniu wotum zaufania przez szefową polskiego rządu". Zdecydowano również o organizacji polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w najbliższym dogodnym terminie. Nowy rząd z premier Kopacz na czele został w poniedziałek powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ministrowie objęli swoje resorty. We wtorek rząd zebrał się na swym pierwszym posiedzeniu. 1 października Kopacz wygłosi expose i zwróci się do Sejmu o wyrażenie wotum zaufania jej rządowi. Spotkają się szefów państw i rządów Unii Europejskiej poświęcone m.in. polityce energetyczno-klimatycznej UE zaplanowanego na 23-24 października br.

W poniedziałek CIR poinformował o rozmowie Kopacz z wiceprezydentem USA, Joe Bidenem. Dotyczyła ona bezpieczeństwa w regionie i współpracy dwustronnej Polski i Stanów Zjednoczonych.

Co trzeci pytany Polak chce Kopacz dalej na stanowisku premiera
Co trzeci pytany Polak chce Kopacz dalej na stanowisku premieratvn24
wideo 2/34

Autor: //kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości