Po ataku na Czarną Madonnę ma trafić na lecznie

TVN 24Jerzy D. zaatakował obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Częstochowski sąd umorzył w poniedziałek sprawę Jerzego D., który w grudniu zeszłego roku próbował uszkodzić obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Sprawca został uznany przez biegłych za niepoczytalnego. Ma trafić do zamkniętego zakładu leczniczego.

O nieprawomocnej decyzji sądu w tej sprawie poinformował w poniedziałek Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która prowadziła śledztwo w tej sprawie. 9 grudnia ubiegłego roku, w niedzielę rano, 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej żarówki wypełnione czarną farbą. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji. Prokuratura przedstawiła Jerzemu D. zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Choć dzięki zabezpieczeniom słynna ikona nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz jasnogórski, który także jest cennym zabytkiem. Straty oszacowano na 13 tys. zł. Za takie przestępstwa może grozić do 10 lat więzienia. Na wniosek prokuratury sąd aresztował podejrzanego.

Badali go biegli psychiatrzy

Biegli psychiatrzy i psycholog, którzy podczas śledztwa badali podejrzanego w areszcie śledczym w Krakowie, uznali, że z uwagi na zaburzenia o charakterze psychotycznym mężczyzna miał zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Zgodnie z prawem osoba niepoczytalna nie może odpowiadać karnie. Biegli uznali też, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Jerzy D. w przyszłości może dopuścić się podobnych zachowań. Dlatego w przesłanym do sądu wniosku prokuratura wniosła nie tylko o umorzenie śledztwa, ale też o umieszczenie D. w zamkniętym zakładzie leczniczym.

Działał z pobudek religijnych?

Jak tuż po zatrzymaniu mówili prokuratorzy, podejrzany działał sam i nic nie wskazuje na to, by był inspirowany przez inne osoby, najbardziej prawdopodobnym motywem jest działanie z pobudek religijnych. Śledztwo potwierdziło, że nikt nie współdziałał z D. Aby to wykluczyć, śledczy sprawdzili połączenia telefoniczne i zawartość laptopa mężczyzny.

Poruszenie wśród wiernych

Próba znieważenia świętego wizerunku poruszyła wiernych. Paulini i biskupi częstochowscy zaraz po zajściu zgromadzili się na modlitwie, odprawiono nabożeństwo przebłagalne. Modlitwy trwały na Jasnej Górze cały dzień. Charakter ekspiacyjny miał też wieczorny Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej. Oświadczenie w sprawie incydentu wydało prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili zaniepokojenie "pojawiającymi się w ostatnim czasie oznakami wrogości skierowanej przeciwko religii".

Autor: kde/rs / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości