Polska

Szefowa MSW leci do Paryża. Na spotkanie ws. walki z terroryzmem

Polska

msw.gov.pl / East NewsPiotrowska leci do Paryża na zaproszenie francuskiego ministra spraw wewnętrznych

Szefowa MSW Teresa Piotrowska uda się w niedzielę do Paryża, gdzie spotka z ministrami spraw wewnętrznych z Europy i USA. Przedstawiciele resortów siłowych będą rozmawiać o walce z terroryzmem w związku z atakiem na francuski tygodnik "Charlie Hebdo".

- Takie wydarzenia, jak te we Francji, zawsze powodują wzmożoną czujność wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Obecnie w Polsce stan zagrożenia utrzymuje się na podstawowym poziomie. Jednak służby cały czas analizują wszystkie informacje i sygnały. Jestem o nich na bieżąco informowana - powiedziała w piątek Piotrowska. Jak podkreśliła, w spotkaniu w Paryżu wezmą udział przedstawiciele państw członkowskich UE najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz wspólnego bezpieczeństwa, Stanów Zjednoczonych, Komisji Europejskiej, a także unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu. - Przyjęłam zaproszenie wystosowane przez francuskiego ministra spraw wewnętrznych. Na spotkaniu będziemy wymieniać opinie na temat zagrożenia terroryzmem i tego, co wspólnie możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko takich ataków, jak ten, do którego doszło w środę w Paryżu - powiedziała Piotrowska. - Celem spotkania będzie przede wszystkim analiza wydarzeń, jakie miały miejsce w Paryżu pod kątem wypracowania wspólnych wniosków, tak aby w miarę możliwości zapobiec tego typu aktom terroru - dodała.

Narodowy Program Antyterrorystyczny

Przypomniała, że na początku grudnia rząd przyjął przygotowany przez MSW "Narodowy Program Antyterrorystyczny na lata 2015-2019". Ma on na celu m.in. udoskonalenie procedur w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, a także zwiększenie świadomości Polaków o takich zagrożeniach. Koszt realizacji programu to ok. 13 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na ćwiczenia i szkolenia antyterrorystyczne. - Program kładzie nacisk nie tylko na ścisłą współpracę wszystkich służb, ale także na edukację społeczeństwa. Chodzi o to, aby każdy obywatel zwracał uwagę na niepokojące sygnały, przedmioty, sytuacje, które wzbudzają jakieś podejrzenie - powiedziała Piotrowska.

"Zamanifestować solidarność z Francją"

O planowanym na niedzielę w Paryżu spotkaniu mówił w czwartek szef francuskiego MSZ Bernard Cazeneuve. - Chodzi o to, by zamanifestować solidarność z Francją i głębokie oburzenie terroryzmem, ale też, by wymienić opinie na temat tego wspólnego zagrożenia, jakie stanowią dla nas terroryści i któremu można zaradzić jedynie działając wspólnie, tu w Unii Europejskiej, jak i poza nią - powiedział Cazeneuve. W piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po rozmowie z prezydentem Francji Francois Hollande'em poinformował, że lutowy szczyt przywódców unijnych zajmie się wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem. W środę w ataku na redakcję francuskiego pisma satyrycznego "Charlie Hebdo" w centrum Paryża zginęło 12 osób, w tym czołowi rysownicy pisma, oraz dwóch policjantów. Prezydent Francji Francois Hollande w wystąpieniu po zamachu wezwał Francuzów do jedności i ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej. Pamięć ofiar zamachu w redakcji uczczono minutą ciszy. Obecnie trwa obława francuskich służb na dwóch sprawców ataku.

Autor: db//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: msw.gov.pl / East News

Raporty:
Pozostałe wiadomości