Reforma edukacji czeka na podpis prezydenta. Platforma apeluje o weto

Polska

tvn24Opozycja liczy na to, że Andrzej Duda nie podpisze ustaw o reformie

Politycy PO zaapelowali w sobotę do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji. Według nich reforma jest szkodliwa, a jej autorzy chcą szkoły, która "wraca do przeszłości". Zapowiedzieli też przygotowania do akcji referendalnej.

Prezydent ma do poniedziałku 9 stycznia czas na podjęcie decyzji ws. ustaw: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe, które zmieniają strukturę szkół w Polsce.

W sobotę dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział w radiowej Trójce, że decyzja Andrzeja Dudy zostanie "podjęta i ogłoszona" w poniedziałek.

Dopytywany, czy prawdą jest, że prezydent "bliski jest niepodpisania tej ustawy", odparł, że są to "wyłącznie spekulacje".

Apel Platformy

- Na barkach prezydenta spoczywa ogromna odpowiedzialność. Wierzymy w to, oczekujemy tego, że tej odpowiedzialności sprosta i w najbliższy poniedziałek zawetuje tę szkodliwą ustawę. Ważąc wierność swojemu środowisku politycznemu z interesem milionów nauczycieli, rodziców, uczniów, (prezydent) wybierze to drugie. Liczymy na to - powiedział na sobotniej konferencji prasowej wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.

Była minister edukacji, posłanka PO Krystyna Szumilas, nawiązując do tego, że reforma likwiduje gimnazja, powiedziała, że "rządzący chcą ograniczyć możliwości edukacji polskich uczniów, chcą szkoły, która wraca do przeszłości".

Poseł PO, przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Rafał Grupiński podkreślał, że: "reforma szkolnictwa, likwidacja gimnazjów nie została w żaden sposób skonsultowana społecznie".

- Prowadzono tzw. pseudokonsultacje, podczas których nie mówiono tak naprawdę o zamiarach ministerstwa (edukacji - red.). (...) Sprzeciwiły się temu wszystkie samorządy: od małych gmin wiejskich po metropolie polskie, sprzeciwiły się temu wszystkie środowiska naukowe, sprzeciwili się temu rektorzy, eksperci od edukacji. Mamy do czynienia z reformą, która idzie wbrew oczekiwaniom wszystkich - mówił Grupiński. Przedstawiciele PO wyrazili poparcie dla inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie reformy edukacji. - Poparliśmy wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego wniosek o referendum, aby Polacy mogli się wypowiedzieć, czy są za zmianami proponowanymi przez rząd PiS - mówił Sławomir Neumann. Zapowiedział, że Platforma "na poważnie" przygotowuje akcję referendalną. - Od poniedziałku będzie powołanych 16 pełnomocników w każdym regionie. Wszystkie biura poselskie i senatorskie PO w Polsce będą dostępne dla wszystkich, którzy będą chcieli pomóc w zbieraniu podpisów pod wnioskiem referendalnym - mówił Neumann.

Zapowiedział, że powstaną też dwa profile w mediach społecznościowych, na których będą udostępniane bieżące informacje związane z akcją referendalną. - Chcemy bardzo szybko zebrać wymaganą liczbę podpisów i zmusić PiS do debaty w Sejmie o referendum i zmusić ich do tego, by to referendum zostało przeprowadzone - powiedział Neumann.

Koniec gimnazjów

Zgodnie z przygotowaną reformą edukacji w miejsce obecnie istniejących szkół mają powstać: ośmioletnia szkoła podstawowa, czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo, począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

Minister edukacji o rekrutacji do szkół średnich w 2019 roku
wideo 2/35

Autor: ts/ib / Źródło: PAP

Raporty: