TVN24 | Polska

Po trzech dniach poszukiwań znaleźli ciało starosty płockiego. Prokuratura zna przyczynę śmierci

TVN24 | Polska

Autor:
aa/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Płock: Nie żyje Mariusz Bieniek, starosta płocki. "Był człowiekiem wyjątkowym"
Płock: Nie żyje Mariusz Bieniek, starosta płocki. "Był człowiekiem wyjątkowym"TVN 24
wideo 2/7
TVN 24Płock: Nie żyje Mariusz Bieniek, starosta płocki. "Był człowiekiem wyjątkowym"

Starosta płocki zaginął w niedzielę po tym, jak wywróciła się łódź na Wiśle. Jego ciało znaleziono w środę w rejonie Płocka (woj. mazowieckie). Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci samorządowca i informuje o wstępnych wynikach sekcji zwłok Mariusza Bieńka.

Prokuratura przedstawiła wstępne wyniki sekcji zwłok starosty płockiego Mariusza Bieńka. - Śmierć gwałtowna, na skutek utonięcia. To wstępne wyniki sekcji zwłok. Potwierdzają one wcześniejsze przypuszczenia. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek - powiedział w piątek prokurator Marcin Policiewicz z Prokuratury Rejonowej w Płocku.

Dodał, iż sekcja zwłok starosty, którego ciało wyłowiono z Wisły w rejonie Płocka w środę, została przeprowadzona następnego dnia, w czwartek. A jej ostateczne wyniki będą znane w terminie późniejszym, po przeprowadzeniu szczegółowych badań pobranych próbek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Poszukiwania na Wiśle

Mariusz Bieniek zaginął w niedzielę wieczorem, gdy łódź, którą wypłynął na ryby wraz z dwoma znajomymi, wywróciła się na Wiśle, powyżej miejscowości Świniary, niedaleko Płocka. Jak informowała wówczas straż pożarna, gdy z łodzi wypadło trzech mężczyzn, dwóch z nich wydostało się na brzeg, natomiast trzeciego mężczyzny - jak się okazało później starosty płockiego - nie udało się odnaleźć.

Poszukiwania kontynuowano w poniedziałek, wtorek i środę. Sprawdzono Wisłę od miejscowości Świniary w dół rzeki, w kierunku Płocka. W działaniach wykorzystano kilkanaście łodzi ochotniczej i państwowej straży pożarnej. Pomagali także ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Patrolowane były też brzegi rzeki. W poszukiwaniach łącznie brało udział ponad sto osób.

W środę przed południem ciało starosty Mariusza Bieńka odnaleźli na Wiśle wędkarze, około dwóch kilometrów od mostu im. Legionów Piłsudskiego w Płocku – mniej więcej 20 kilometrów od miejsca wypadku.

ŚwiniaryMapy Google

Śledztwo prokuratury

Zaraz po zaginięciu starosty płockiego tamtejsza prokuratura wszczęła śledztwo. Wstępnie przyjęto kwalifikację: nieumyślne spowodowanie śmierci. Dwóch mężczyzn, którzy uczestniczyli w wypadku, zostało przesłuchanych jeszcze w poniedziałek w charakterze świadków. Jak zaznaczył prokurator Policiewicz, postępowanie prowadzone jest w sprawie, a to oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów. Według śledczych, ze wstępnych ustaleń wynika, że łódź wywróciła się na Wiśle, gdy wpłynęła na mieliznę. Płynący podjęli wtedy próbę postawienia łodzi na wodzie, jednak w pewnej chwili starosta płocki oddalił się i nie był w stanie wrócić. A - jak wynika z ustaleń śledztwa - dwaj pozostali mężczyźni, mimo podjętej próby, nie zdołali do niego dopłynąć. W poniedziałek, gdy kontynuowano akcję poszukiwawczą, Prokuratura Rejonowa w Płocku potwierdziła, że zaginiony to starosta płocki Mariusz Bieniek, który wraz z dwoma znajomymi wypłynął na ryby – wcześniej tożsamość poszukiwanego była znana nieoficjalnie.

Płock: Odnaleziono ciało starosty płockiego. Zidentyfikował je Piotr Zgorzelski
Płock: Odnaleziono ciało starosty płockiego. Zidentyfikował je Piotr Zgorzelski25.08.TVN 24

Pogrzeb starosty płockiego odbędzie się 2 września

Mariusz Bieniek urodził się 20 października 1983 r. Wraz z żoną, córką i synem mieszkał w Wyszogrodzie, z którym przez wiele lat był też związany zawodowo – był między innymi burmistrzem tego miasta. Starostą płockim został po raz pierwszy w 2014 r. Jak przekazał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe), pogrzeb Mariusza Bieńka odbędzie się 2 września. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, a po mszy świętej, której przewodniczył będzie biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, kondukt żałobny wyruszy do miejscowości Łętowo, gdzie Mariusz Bieniek zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym, w grobowcu rodzinnym.

Autor:aa/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości