Polska

Platforma znów wystrzeliła powyżej "50"

Polska


O osiem punktów procentowych w ciągu ostatniego miesiąca wzrosło poparcie dla Platformy Obywatelskiej - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie lutego na partię Donalda Tuska zagłosowałoby 57 procent badanych. W porównaniu z badaniem styczniowym straciło PiS, ale nieznacznie.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowało w najnowszym badaniu OBOP-u 25 procent ankietowanych. To spadek w porównaniu z poprzednim sondażem o trzy punkty procentowe. Spadły też notowania SLD. Dziś Sojusz popiera siedem procent ankietowanych, co jest wynikiem gorszym o pięć punktów procentowych. O jeden punkt zwiększyło się natomiast poparcie dla PSL. Z pięcioprocentowym poparciem Ludowcy walczyliby o przekroczenie progu wyborczego.

Według sondażu TNS OBOP żadna inna partia w parlamencie by się nie znalazła. Jednoprocentowe poparcie mają Socjaldemokracja Polska, Partia Demokratyczna-demokraci.pl, Samoobrona, Liga Polskich Rodzin oraz Unia Pracy.

Frekwencja rośnie, niezdecydowanych ubywa

21 procent osób, które zadeklarowały zamiar głosowania, nie wiedziało w styczniu, na jaką partię oddałoby swój głos. zagłosuje, w lutym niezdecydowanych było o trzy punkty procentowe mniej. Przy ocenianiu poparcia dla poszczególnych ugrupowań respondenci z tej grupy nie byli brani pod uwagę.

W lutym chętniej deklarowaliśmy uczestnictwo w wyborach. Gotowość wzięcia w nich udziału wyraziło "zdecydowanie" 32 procent ankietowanych. Miesiąc wcześniej było ich o cztery punkty procentowe mniej. 25 procent Polaków, czyli dokładnie tyle samo, co w styczniu, odpowiedziało, że do urn "raczej" by poszło. "Raczej" głosować nie zamierzało w lutym 12 procent badanych, o trzy punkty procentowe mniej niż w styczniu. 24 procent stwierdziło, że "na pewno" nie wzięłoby udziału w wyborach (w styczniu było ich tyle samo).

Faktyczna frekwencja wyborcza kształtuje się na poziomie zbliżonym do odsetka osób "zdecydowanie" potwierdzających chęć wzięcia udziału w głosowaniu.

TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 4-7 lutego 2010 r. na reprezentatywnej, losowej grupie 952 osób od 18. roku życia. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą grupy 419 osób, które zadeklarowały "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Źródło: PAP, lex.pl

Pozostałe wiadomości