Platforma traci, PiS już ją niemal dogoniło

Polska

Aktualizacja:
TVN24Sondaż: PiS i PO niemal na równej pozycji

Wielotysięczne marsze, wiece i płomienne przemówienia - najwyraźniej przyniosły efekt. Poparcie dla PiS po raz pierwszy niemal zrównało się z deklarowanymi głosami dla PO. Partie dzieli zaledwie jeden punkt procentowy - wynika z najnowszego sondażu SMG/KRC dla TVN24.

Na pytanie, na którą partię by zagłosowali, 29 proc. respondentów odpowiedziało, że na Platformę Obywatelską. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby niemal tyle samo, bo 28 proc. I chociaż poparcie dla PIS utrzymuje się na tym samym poziomie, to partia Jarosława Kaczyńskiego korzysta na spadku popularności PO. Jeszcze dwa tygodnie wcześniej, z sondażu SMG/KRC dla Faktów Faktów TVN wynikało, że Platforma mogłaby liczyć na 33 proc. głosów.

Ruch Palikota na czele lewicy

Według najnowszego badania, na lewej stronie sceny politycznej prym wiedzie Ruch Palikota, który poparłoby aż 13 proc. badanych. To więcej w porównaniu z poprzednim sondażem, gdzie poparcie tej partii deklarowało 11 proc.

Na Sojusz Lewicy Demokratycznej obecnie zagłosowałby co 10. uczestnik sondażu.

Na jeszcze mniej, bo niezmiennie tylko 6 proc., mogłoby liczyć Polskie Stronnictwo Ludowe. Progu wyborczego nie przekroczyłaby Solidarna Polska (2 proc.).

4 proc. badanych swoje głosy oddałoby na inne, mniejsze partie. A 8 proc. respondentów nie wie, jeszcze nie zdecydowało, trudno im powiedzieć, bądź też odmówiło odpowiedzi na sondażowe pytanie.

Sondaż został przeprowadzony 9 maja br. przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie TVN24 na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej telefonów stacjonarnych i komórkowych (1004 osób).

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24