Polska

"Platforma się rozpada", "to śmierć cywilna dla polityka". Politycy o konflikcie w PO

Polska

Błaszczak: To wyrok śmierci politycznej dla Gowina
tvn24Gowin i Żalek zostali ukarani

- Platforma się po prostu rozpada - skomentował zawieszenie Jacka Żalka i karę dla Jarosława Gowina poseł Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS. - To jest śmierć cywilna dla polityka - dodał niezrzeszony poseł Przemysław Wipler.

Jarosław Gowin zawiesił na trzy miesiące swoje członkostwo w klubie PO. Choć później okazało się, że takie "samozawieszenie" nie jest możliwe, bo nie ma takiego zapisu w regulaminie klub, to jest to akt solidarności z Jackiem Żalkiem, którego taka kara spotkała za łamanie dyscypliny klubowej. Gowin przez władze klubu PO zawieszony nie został, dostał jedynie karę finansową w wysokości tysiąca złotych.

To szansa na dialog

Sytuację skomentował Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Byłoby to groźne, gdyby panowie odeszli z Platformy, ale forma zawieszenia jest daniem szansy kierownictwu na dialog - powiedział.

Zdaniem Żelichowskiego, ostatnie wybory w partii pokazały, że premier Donald Tusk nie może być już takim "możnowładcą" jak do tej pory, musi być partnerem. - Skala dylematów, z którymi się zmierzył jest inna. Musi szukać opcji, które się w Platformie potworzyły i znaleźć z nimi wspólny język - dodał.

Poseł skomentował także sytuację Tuska w partii. - Mandat premiera jest dosyć mocny. Trzeba jednak spróbować znaleźć się w nowej rzeczywistości. Kiedy wszyscy wyciągną z niej wnioski, może to mieć uzdrowieńczy charakter - powiedział.

Żelichowski: to danie szansy na dialog
Żelichowski: to danie szansy na dialogtvn24

"To jest niepoważne"

Kategorycznie o sprawie wypowiedział się Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS. Według niego sytuacja pokazuje czym kończą się wybory, kiedy konkurent premiera zyskuje 20-procentowe poparcie. - To wyrok śmierci politycznej dla Gowina. Wystawili go Ci, którzy w Platformie Obywatelskiej odważyli się na niego zagłosować - powiedział.

Jego zdaniem "to jest niepoważne". - Świadczy o tym, że Platforma się po prostu rozpada. Rozpada sie dlatego, że źle rządzi Polską i 2/3 Polaków negatywnie osądza rząd i Donalda Tuska - powiedział.

Jak powiedział poseł Błaszczak, postanowiono w PO Żalka i Gowina podzielić. - To wszystko sprawia wrażenie braku powagi ze strony przedstawicieli partii rządzącej Polską. Po pierwsze - zajmują się sobą, a nie np. gospodarką. Po drugie - mają ostry konflikt wewnętrzny. Po trzecie - występuje sztuczność tych procedur niby demokratycznych - wyliczył braki w Platformie.

Wipler: to uderzenie w Jarosława Gowina
Wipler: to uderzenie w Jarosława Gowinatvn24

"To śmierć cywilna dla polityka"

Zdaniem Przemysława Wiplera, niezrzeszonego posła, decyzja w stosunku do Żalka była uderzeniem w Jarosława Gowina. - Nie przeszkadzał on nikomu jako Jacek Żalek, ale jako jeden z najaktywniejszych, najbardziej odważnych i najbardziej zdecydowanych zwolenników Jarosława Gowina - powiedział.

Dodał także, że z osób, które jawnie popierały ministra Gowina, dwie - John Godson i Jacek Żalek - zostały ukarane. - Jacek Żalek został zawieszony i dostał zakaz wystąpień publicznych, zakaz komentarzy medialnych. To jest śmierć cywilna dla polityka. Został on pozbawiony możliwości obrony - powiedział. Dodał także, że Jarosław Gowin pokazał, iż jest liderem, który nie zostawia wspierających go ludzi.

Mularczyk: Solidarna Polska zaprasza
Mularczyk: Solidarna Polska zapraszatvn24

"Solidarna Polska zaprasza"

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Solidarnej Polski, porównał obecną sytuację do serialu, w którym scenariusz rozpisany jest od wielu miesięcy. - Chyba dochodzimy do punktu kulminacyjnego, gdzie drogi Jarosława Gowina i Platformy się rozchodzą. Minie jeszcze kilka dni i Gowin będzie poza Platformą. Zostanie wtedy zrealizowany kolejny punkt - Gowin zakłada partię, klub parlamentarny lub koło - zapowiedział Mularczyk.

Poseł Mularczyk otworzył przed nim także inną furtkę. - Kiedy Gowin nacieszy się swoją niezależnością poza Platformą, to Solidarna Polska go zaprasza - powiedział.

Posłowie się wyłamali

O karach dla posłów poinformowali dziennikarzy przedstawiciele prezydium klubu, którzy przeanalizowali liczbę głosowań, w których dwaj parlamentarzyści PO się wyłamali. Zdaniem prezydium, Jacek Żalek łamał dyscyplinę wielokrotnie częściej niż Gowin, stąd decyzja o jego zawieszeniu.

Autor: aw/rs / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości