Polska

"Platforma czuje odpowiedzialność za państwo". Klub "stoi murem" za premierem

Polska

Aktualizacja:
Posłowie PO po zebraniu klubu ws. nagran "Wprost"
tvn24W posiedzeniu uczestniczył premier Tusk

- Wszystko jest jasne dla członków klubu. Platforma czuje odpowiedzialność za państwo i udziela poparcia premierowi i rządowi - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem w Sejmie wiceszef PO Cezary Grabarczyk, tuż po wyjściu z zebrania swojego klubu. W posiedzeniu uczestniczył premier Donald Tusk, a tematem spotkania była przede wszystkim sytuacja, powstała po opublikowaniu przez "Wprost" nagrań z podsłuchów rozmów polityków, w tym ministrów.

- Premier wyszedł z posiedzenia z przekonaniem, że posłowie i senatorowie stoją przy nim murem - powiedział Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu, komentując spotkanie klubu kilka chwil po opuszczeniu sali obrad.

"Wszystko jest jasne"

Grabarczyk stwierdził, że w trakcie spotkania nie poruszano kwestii pociągnięcia do odpowiedzialności w ramach klubu PO nagranych osób, bo w tej kwestii " wszystko zostało powiedziane" przez Donalda Tuska wcześniej. Dodał, że podnoszony w ostatnich dniach wątek wcześniejszych wyborów oraz ewentualnych dymisji i zmian na stanowiskach w resortach "nie był w ogóle poruszany" na spotkaniu.

Donald Tusk wychodzi po spotkaniu klubu PO ws. taśm
Donald Tusk wychodzi po spotkaniu klubu PO ws. taśmtvn24

- Wszystko jest jasne dla członków klubu. Platforma czuje odpowiedzialność za państwo i udziela poparcia premierowi i rządowi - dodał wiceszef partii. Jesteśmy odpowiedzialni za Polskę i wyjaśnimy wszystko do końca - zakończył wiceszef PO.

Wsparcie deklarował też szef klubu Platformy Rafał Grupiński. - Jesteśmy w pełni zgodni z panem premierem co do oceny tego rodzaju procederu i próby destabilizacji państwa. Będziemy na pewno w tej kwestii wspierali pana premiera jeśli chodzi o informację, którą przedstawi Sejmowi w najbliższą środę - zapewnił polityk Platformy.

O taśmach w gronie klubu

Politycy PO przed zebraniem zgodnie podkreślali, że najważniejszą sprawą jest obecnie wyjaśnienie, kto stoi za nielegalnymi podsłuchami rozmów m.in. szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, prezesa NBP Marka Belki, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, b. ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz sekretarza generalnego PO Pawła Grasia.

- To jest chyba najważniejsza wiedza, która dzisiaj jest nam naprawdę potrzebna. Nie jest bez znaczenia, kto i w jakim celu to robi, dlaczego cała Polska zamiast zajmować się naszą pozycją w Europie, tym co się dzieje na Ukrainie, zajmuje się podsłuchami - oceniła po południu wiceszefowa klubu PO Urszula Augustyn.

Jak dodała, inne kroki są wtórne wobec wyjaśnienia tego, kto stoi za podsłuchami. - Te kroki podejmie przede wszystkim premier, mam nadzieję z klubem, który jest niezbędny do przegłosowania różnych rozwiązań - zaznaczyła.

[object Object]
Sąd postanowił, że Marek Falenta ma odbyć karę 2,5 roku więzieniatvn24
wideo 2/35

Grabarczyk: potrzebna mobilizacja

Wiceszef PO Cezary Grabarczyk podkreślał, że mobilizacja w klubie PO jest obecnie potrzebna jeszcze bardziej niż wydawało się po głosowaniu nad uchyleniem immunitetu byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu.

Na posiedzeniu klub PO miało wrócić do sprawy tego głosowania, które niespodziewanie okazało się korzystne dla Kamińskiego. Wniosek o uchylenie jego immunitetu (wystąpiła z nim do Sejmu Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga) został odrzucony m.in. dlatego, że przeciwko uchyleniu immunitetu głosowało 7 posłów PO, a 16 wstrzymało się od głosu.

Augustyn przekonywała w tym kontekście, że najważniejsze jest obecnie utrzymanie jedności w klubie Platformy. - Nam wszystkim potrzebne jest może nie tyle rozliczenie tego, co się wydarzyło, ale żeby klub dobrze i sprawnie pracował, trzeba ludzi posłuchać i też przypomnieć kilka zobowiązań wynikających z tego, że jest się posłem i należy się do klubu - dodała.

Tusk nie dymisjonuje za nowe taśmy

W poniedziałek tygodnik "Wprost" opublikował kolejne stenogramy z rozmów polityków, m.in. szefa MSZ Radosława Sikorskiego i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. W zeszłym tygodniu "Wprost" opublikował m.in. treść rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza oraz prezesa NBP Marka Belki.

Premier Tusk zapowiedział, że nie zamierza dymisjonować ministrów, których rozmowy zostały nielegalnie podsłuchane i upublicznione. Podkreślił, że dla niego kluczowe jest dziś zidentyfikowanie grupy, która działa na rzecz destabilizacji Polski.

PiS żąda dymisji

Z kolei PiS chce, aby Sejm głosował wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Na razie poparcie dla tego wniosku zadeklarowały Solidarna Polska i Polska Razem. Zgodnie z artykułem 158 konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Koalicja PO-PSL ma łącznie 235 posłów, zatem by zdobyć odpowiednią większość, za wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec obecnego rządu musiałaby zagłosować nie tylko cała opozycja, ale musiałoby się do niej przyłączyć co najmniej kilku posłów z klubów koalicyjnych.

[object Object]
Sikorski i Rostowski o szpadzie dyplomatycznej dla byłego ministra finansów "Wprost"
wideo 2/24

Autor: pk, adso/kka / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości