Plany rozwoju Polski, pieniądze z Unii i nowy rzecznik. Pierwsze posiedzenie rządu w nowym roku

Polska


Dziś, pierwszy raz w nowym roku odbędzie się posiedzenie rządu, podczas którego premier Donald Tusk wspólnie z wicepremierami Elżbietą Bieńkowską i Januszem Piechocińskim przedstawi plan wieloletnich działań. Są to plany rozwoju Polski rozłożone na trzy okresy: rok 2014, a także perspektywa 7 i 10 lat. Także dziś po raz pierwszy nowy rzecznik prasowy rządu poprowadzi konferencję prasową po posiedzeniu Rady Ministrów.

Szczegółowe plany na 2014 r. premier zaprezentuje w najbliższy piątek.

Pieniądze z Unii

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma także zaakceptować programy operacyjne, umożliwiające wdrażanie pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Zaakceptowanie programów otworzy drogę do negocjacji z Komisją Europejską, a w końcu pozwoli na wydawanie pieniędzy. Polska ma do dyspozycji ponad 76,8 mld euro w ramach sześciu krajowych programów operacyjnych, dotyczących realizacji polityki spójności i 16 programów regionalnych. Największy z nich jest program Infrastruktura i Środowisko, w którym znajdzie się 27,5 mld euro z funduszy unijnych. Unijny wkład do programu Inteligentny Rozwój to 8,6 mld euro, do programu Wiedza Edukacja Rozwój ponad 4,4 mld euro, Polska Cyfrowa - 2,25 mld euro, Polska Wschodnia - 2,1 mld euro, a do programu Pomoc Techniczna - ponad 700 mln euro. Rada Ministrów ma też zaakceptować tzw. Umowę Partnerstwa, czyli dokument, w którym Polska chce wykazać Komisji Europejskiej, w jaki sposób chce osiągnąć swoje cele rozwojowe wykorzystując pieniądze unijne. Polska będzie jednym z pierwszych krajów Unii, który wyśle komplet dokumentów do zatwierdzenia przez KE.

Plan na lata

Na temat wieloletniego planu działań premier Donald Tusk mówił w miniony piątek. To wówczas poinformował, że szczegóły przedstawi właśnie dziś. - Jeśli chodzi o ten projekt dotyczący tej wieloletniej perspektywy, w jakiej będziemy pracować, który sygnalizowałem, jego obecność w czasie konwencji PO. Pamiętacie państwo miałem taką grubą księgę i trochę byliście urażeni, że szczegółowo nie zaznajomiłem was z treścią tego materiału. We wtorek będzie okazja, w obecności także pana premiera Piechocińskiego i przede wszystkim w obecności pani premier Elżbiety Bieńkowskiej, bo ona będzie głównym referującym te nasze plany - powiedział Tusk dziennikarzom w Pajęcznie (woj. łódzkie). Jak wyjaśnił, są to plany rozłożone na trzy okresy: rok 2014, a także perspektywa 7 i 10 lat. - Mniej więcej tak oceniamy tę najbliższą perspektywę europejską i to we wtorek na bardzo długiej i wyczerpującej, jak sądzę, konferencji prasowej wspólnie z panią premier Bieńkowską, premierem Piechocińskim, w obecności ministra finansów zaprezentujemy państwu - doprecyzował. Jak dodał, planom na 2014 rok będzie poświęcone jego spotkanie z mediami w piątek za tydzień (10 stycznia). Oprócz tego - zapowiedział szef rządu - przewiduje cały cykl spotkań jego i ministrów tak, żeby również plany resortów na ten rok i dalszą perspektywę, dotarły do opinii publicznej "jeszcze w styczniu, najpóźniej na początku lutego". - Także we wtorek po raz pierwszy nowy rzecznik prasowy rządu poprowadzi to spotkanie - dodał premier. Nie chciał ujawnić, kto będzie nowym rzecznikiem.

Podczas konwencji PO 23 listopada premier - pokazując grubą księgę - mówił, że ma "rozpisany każdy miesiąc" swojego planu. Przekonywał, że jego plan przewiduje "inwestowanie w polską drobną firmę, w polski intelekt, w szkolenia zawodowe, startupy i jedno czy dwuosobowe firmy".

Autor: mn//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl