PKW zarejestrowała sześć komitetów. Lewica wezwana do usunięcia wady

Polska

Aktualizacja:
Decyzją prezydenta wybory parlamentarne odbędą się 13 października ("Fakty" TVN z 07.08.2019 r.)Fakty TVN
wideo 2/35

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała sześć komitetów wyborczych, między innymi Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej. Komitet Wyborczy Lewica został wezwany do usunięcia wady swojego zawiadomienia, która dotyczy nazwy skrótu komitetu. Termin przyjmowania przez PKW zgłoszeń mija 26 sierpnia.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 4 komitety partyjne (KW - Komitety Wyborcze). Są to: KW Zgoda, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Odpowiedzialność i KW PiS. Komisja zarejestrowała też jeden Koalicyjny Komitet Wyborczy (KKW) - KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI. Zarejestrowany zostały też jeden Komitet Wyborczy Wyborców - KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy.

KW Lewica wezwany do usunięcia wad zawiadomienia

Cztery komitety zostały wezwane do usunięcia wad: KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (KW Lewica), KW Narodowego Odrodzenia Polski, KWW Bezpartyjni Samorządowcy oraz KWW Bezpartyjni Samorządowcy!. Jak wynika z wezwania PKW skierowanego do pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej wzywającego "do usunięcia wady zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego", w ewidencji partii politycznych nazwa partii politycznej tworzącej KW Lewica brzmi: "Sojusz Lewicy Demokratycznej", a skrót jej nazwy to "SLD".

Zatem skrót nazwy komitetu "KW Lewica" jest niezgodny z wpisem do ewidencji partii politycznych. Skrót nazwy komitetu, w przypadku partii, powinien zawierać litery KW (Komitet Wyborczy), a następnie zgodną z wpisem do ewidencji nazwę lub skrót nazwy partii, która go tworzy.

W wezwaniu Państwowa Komisja Wyborcza zauważa ponadto, że zgodność skrótu nazwy Komitetu Wyborczego z wpisem do ewidencji partii politycznych jest wymagana przepisami Kodeksu Wyborczego. PKW wyjaśnia również, że nie może "uwzględnić złożenia przez partię polityczną do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku o zmianę wpisu do ewidencji partii politycznych w zakresie skrótu nazwy partii, ponieważ Sąd zmiany takiej nie dokonał".

"Chcieliśmy złożyć zawiadomienie o rejestracji komitetu jak najszybciej, żeby korzystać z ochrony nazwy"

W ubiegły wtorek Konwencja Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej dokonała zmian w statucie, w ramach których skrót nazwy partii "SLD" zmieniono na "Lewica". Komitet wyborczy pod taką samą nazwą zamierza wystawić listy w wyborach parlamentarnych, na których mają się znaleźć kandydaci Sojuszu, Wiosny i Razem oraz innych drobnych ugrupowań lewicowych.

Zapytana o wezwanie wystosowane przez PKW, rzeczniczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz sztabu wyborczego Lewicy Anna-Maria Żukowska przyznała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że lewicowy komitet spodziewał się takiego stanowiska Komisji. - Chcieliśmy złożyć zawiadomienie o rejestracji komitetu jak najszybciej, żeby korzystać z ochrony nazwy - wyjaśniła.

Zaznaczyła jednocześnie, że inicjatorzy lewicowego porozumienia zakładają, że w ciągu trzech dni - jakie wyznaczyła PKW na skorygowanie zawiadomienia o utworzeniu komitetu - warszawski Sąd Okręgowy dokona zmiany w prowadzonej przez siebie ewidencji partii politycznych, która umożliwi zarejestrowanie komitetu pod wnioskowaną nazwą.

Według Żukowskiej zasadność takiego oczekiwania wynika z wiedzy "operacyjnej i prawniczej". - Plan B będzie wdrażany jak się nie uda plan A - dodała, dopytywana o inne scenariusze na wypadek, gdyby decyzja sądu jednak się opóźniła.

Trzy dni na usunięcie wad zawiadomienia

Wezwany przez PKW komitet ma trzy dni na usunięcie wad. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia. Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu do 26 sierpnia.

Komitet wyborczy mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tysięcy wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tysięcy wyborców. Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Polacy wybiorą w nich na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Autor: akr\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: