PKW oficjalnie: PiS ma w Sejmie bezwzględną większość. Znamy pełną listę posłów

Polska

Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie rządzić samodzielnietvn24
wideo 2/35

PKW podała ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. PiS będzie miał w 460-osobowym Sejmie 235 posłów; Platforma - 138; trzecią siłą będzie ruch Kukiz'15 z 42 parlamentarzystami. Na Wiejskiej zasiądą jeszcze posłowie Nowoczesnej - 28 i PSL - 16. W Sejmie znajdzie się też jeden poseł Mniejszości Niemieckiej.

Także w 100-osobowym Senacie zasiądzie najwięcej przedstawicieli PiS - 61. Zobacz pełną listę senatorów.

Wyborcze statystyki

Jak podała PKW, frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 50,92 proc.; do Senatu - 50,91 proc.

W głosowaniu do Sejmu oddano 2,53 proc. nieważnych głosów (394 tys. 664). Większość - 274 tys. 337 - głosów było nieważnych, ponieważ wyborcy postawili znak "x" przy nazwisku dwóch lub więcej kandydatów z różnych list. Drugą przyczyną nieważności głosu było niepostawienie "x" przy żadnym nazwisku (106 944).

1652 osoby oddały nieważny głos, bo postawiły znak "x" wyłącznie obok nazwiska kandydata z listy, której rejestracja została unieważniona.

PKW poinformowała, że lista osób uprawnionych do głosowania wynosiła 30 629 150 osób. Liczba osób, którym wydano karty do głosowania w wyborach do Sejmu to 15 mln 563 tys. 499; do Senatu - 15 mln 562 tys. 749.

Pełna lista posłów według okręgów

Zobacz też pełną listę posłów według ugrupowań

Okręg 1 - LEGNICA

Prawo i Sprawiedliwość: Adam Lipiński, Elżbieta Witek, Marzena Machałek, Krzysztof Kubów, Wojciech Zubowski, Ewa Szymańska

Platforma Obywatelska: Ewa Drozd, Stanisław Huskowski, Zofia Czernow, Robert Kropiwnicki

Nowoczesna: Elżbieta Stępień

Kukiz'15: Robert Winnicki

Okręg 2 - WAŁBRZYCH

Platforma Obywatelska: Tomasz Siemoniak, Izabela Mrzygłocka, Monika Wielichowska, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska

Prawo i Sprawiedliwość: Michał Dworczyk, Anna Zalewska, Wojciech Murdzek

Kukiz'15: Ireneusz Zyska

Okręg 3 - WROCŁAW

Prawo i Sprawiedliwość: Mirosława Stachowiak-Różecka, Beata Kempa, Jacek Świat, Piotr Babiarz, Mariusz Orion Jędrysek, Przemysław Czarnecki

Platforma Obywatelska: Alicja Chybicka, Jacek Protasiewicz, Michał Jaros, Sławomir Piechota, Aldona Młyńczak

Nowoczesna: Krzysztof Mieszkowski, Joanna Augustynowska

Kukiz'15: Kornel Morawiecki

Okręg 4 - BYDGOSZCZ

Prawo i Sprawiedliwość: Tomasz Latos, Piotr Król, Bartosz Kownacki, Łukasz Schreiber, Ewa Kozanecka

Platforma Obywatelska: Zbigniew Pawłowicz, Teresa Piotrowska, Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski

Kukiz'15: Paweł Skutecki

Nowoczesna: Michał Stasiński

Polskie Stronnictwo Ludowe: Eugeniusz Kłopotek

Okręg 5 - TORUŃ

Prawo i Sprawiedliwość: Jan Ardanowski, Krzysztof Czabański, Anna Sobecka, Łukasz Zbonikowski, Joanna Borowiak, Iwona Michałek

Platforma Obywatelska: Tomasz Lenz, Arkadiusz Myrcha, Tomasz Szymański, Antoni Mężydło

Nowoczesna: Joanna Scheuring-Wielgus

Kukiz'15: Paweł Szramka

Polskie Stronnictwo Ludowe: Zbigniew Sosnowski

Okręg 6 - LUBLIN

Prawo i Sprawiedliwość: Elżbieta Kruk, Krzysztof Michałkiewicz, Gabriela Masłowska, Jarosław Stawiarski, Krzysztof Szulowski, Lech Sprawka, Krzysztof Głuchowski, Artur Soboń, Sylwester Tułajew, Jerzy Bielecki

Platforma Obywatelska: Joanna Mucha, Włodzimierz Karpiński, Wojciech Wilk

Kukiz'15: Jakub Kulesza

Polskie Stronnictwo Ludowe: Jan Łopata

Okręg 7 - CHEŁM

Prawo i Sprawiedliwość: Beata Mazurek, Sławomir Zawiślak, Marcin Duszek, Adam Abramowicz, Janusz Szewczak, Teresa Hałas, Piotr Olszówka, Agata Borowiec

Platforma Obywatelska: Grzegorz Raniewicz, Stanisław Żmijan

Polskie Stronnictwo Ludowe: Genowefa Tokarska

Kukiz'15: Jarosław Sachajko

Okręg 8 - ZIELONA GÓRA

Platforma Obywatelska: Stefan Niesiołowski, Bożenna Bukiewicz, Tomasz Kucharski, Krystyna Sibińska, Katarzyna Osos

Prawo i Sprawiedliwość: Marek Ast, Jerzy Materna, Elżbieta Rafalska, Artur Zasada, Jacek Kurzępa

Nowoczesna: Paweł Pudłowski

Kukiz'15: Jarosław Porwich

Okręg 9 - ŁÓDŹ

Platforma Obywatelska: Cezary Grabarczyk, Włodzimierz Nykiel, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Małgorzata Niemczyk

Prawo i Sprawiedliwość: Piotr Gliński, Joanna Kopcińska, Waldemar Buda, Piotr Pszczółkowski

Nowoczesna: Katarzyna Lubnauer

Kukiz'15: Piotr Apel

Okręg 10 - PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Prawo i Sprawiedliwość: Antoni Macierewicz, Anna Milczanowska, Grzegorz Wojciechowski, Robert Telus, Krzysztof Maciejewski, Dariusz Kubiak

Platforma Obywatelska: Dorota Rutkowska, Elżbieta Radziszewska

Kukiz'15: Rafał Wójcikowski

Okręg 11 - SIERADZ

Prawo i Sprawiedliwość: Witold Waszczykowski, Piotr Polak, Grzegorz Schreiber, Marek Matuszewski, Beata Mateusiak-Pielucha, Tadeusz Woźniak, Łukasz Rzepecki

Platforma Obywatelska: Cezary Tomczyk, Agnieszka Hanajczyk, Artur Dunin

Kukiz'15: Tomasz Rzymkowski

Polskie Stronnictwo Ludowe: Paweł Bejda

Okręg 12 - CHRZANÓW

Prawo i Sprawiedliwość: Beata Szydło, Jarosław Szlachetka, Zbigniew Biernat, Ewa Filipiak i Marek Polak

Platforma Obywatelska: Marek Sowa, Dorota Niedziela

Kukiz'15: Józef Brynkus

Okręg 13 - KRAKÓW

Prawo i Sprawiedliwość: Jarosław Gowin, Małgorzata Wassermann, Andrzej Adamczyk, Jacek Osuch, Barbara Bubula, Ryszard Terlecki, Elżbieta Duda

Platforma Obywatelska: Rafał Trzaskowski, Ireneusz Raś, Bogusław Sonik, Lidia Gądek, Józef Lassota

Kukiz'15: Agnieszka Ścigaj

Nowoczesna: Jerzy Meysztowicz

Okręg 14 - NOWY SĄCZ

Prawo i Sprawiedliwość: Piotr Naimski, Józef Leśniak, Barbara Bartuś, Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Anna Paluch, Edward Siarka, Jan Duda

Platforma Obywatelska: Andrzej Czerwiński

Kukiz'15: Elżbieta Borowska

Okręg 15 - TARNÓW

Prawo i Sprawiedliwość: Włodzimierz Bernacki, Michał Wojtkiewicz, Urszula Rusecka, Wiesław Krajewski, Józefa Szczurek-Żelazko, Anna Czech

Platforma Obywatelska: Urszula Augustyn

Kukiz'15: Norbert Kaczmarczyk

Polskie Stronnictwo Ludowe: Władysław Kosiniak-Kamysz

Okręg 16 - PŁOCK

Prawo i Sprawiedliwość: Wojciech Jasiński, Marek Opioła, Maciej Małecki, Robert Kołakowski, Maciej Wąsik, Józef Kurek

Platforma Obywatelska: Marcin Kierwiński, Elżbieta Gapińska

Polskie Stronnictwo Ludowe: Piotr Zgorzelski

Kukiz'15: Marek Jakubiak

Okręg 17 - RADOM

Prawo i Sprawiedliwość: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak, Wojciech Skurkiewicz, Dariusz Bąk, Anna Kwiecień

Platforma Obywatelska: Leszek Ruszczyk, Anna Białkowska

Kukiz'15: Robert Mordak

Polskie Stronnictwo Ludowe: Mirosław Maliszewski

Okręg 18 - SIEDLCE

Prawo i Sprawiedliwość: Krzysztof Tchórzewski, Arkadiusz Czartoryski, Henryk Kowalczyk, Marek Zagórski, Krystyna Pawłowicz, Grzegorz Woźniak, Daniel Milewski, Teresa Wargocka

Platforma Obywatelska: Jolanta Hibner, Czesław Mroczek

Kukiz 15: Anna Siarkowska

Polskie Stronnictwo Ludowe: Marek Sawicki

Okręg 19 - WARSZAWA

Prawo i Sprawiedliwość: Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Wypych, Paweł Lisiecki, Artur Górski, Ewa Tomaszewska, Jarosław Krajewski

Platforma Obywatelska: Ewa Kopacz, Andrzej Halicki, Joanna Kluzik-Rostkowska, Marcin Święcicki, Michał Szczerba, Joanna Fabisiak, Roman Kosecki

Kukiz'15: Paweł Kukiz, Jacek Wilk

Nowoczesna: Ryszard Petru, Kornelia Wróblewska, Zbigniew Gryglas

Okręg 20 - WARSZAWA (okręg podwarszawski)

Prawo i Sprawiedliwość: Mariusz Błaszczak, Anita Czerwińska, Jacek Sasin, Andrzej Smirnow, Jan Szyszko, Piotr Uściński

Platforma Obywatelska: Kinga Gajewska, Jan Grabiec, Michał Kamiński, Małgorzata Kidawa-Błońska

Nowoczesna: Kamila Gasiuk-Pihowicz

Kukiz'15: Stanisław Tyszka.

Okręg 21 - OPOLE

Prawo i Sprawiedliwość: Jerzy Żyżyński, Sławomir Kłosowski, Patryk Jaki, Antoni Duda

Platforma Obywatelska: Leszek Korzeniowski, Tomasz Kostuś, Rajmund Miller, Ryszard Wilczyński

Kukiz'15: Janusz Sanocki, Paweł Grabowski

Nowoczesna: Witold Zembaczyński

Mniejszość Niemiecka: Ryszard Galla

Okręg 22 - KROSNO

Prawo i Sprawiedliwość: Marek Kuchciński, Bogdan Rzońca, Anna Schmidt-Rodziewicz, Stanisław Piotrowicz, Piotr Uruski, Piotr Babinetz, Andrzej Matusiewicz

Platforma Obywatelska: Marek Rząsa, Joanna Frydrych

Kukiz'15: Wojciech Bakun

Polskie Stronnictwo Ludowe: Mieczysław Kasprzak

Okręg 23 - RZESZÓW

Prawo i Sprawiedliwość: Józefa Hrynkiewicz, Andrzej Szlachta, Kazimierz Moskal, Wojciech Buczak, Kazimierz Gołojuch, Zbigniew Chmielowiec, Rafał Weber, Jan Warzecha, Jerzy Paul, Mieczysław Miazga, Halina Szydełko, Krystyna Wróblewska

Platforma Obywatelska: Krystyna Skowrońska, Zdzisław Gawlik

Kukiz'15: Maciej Masłowski

Okręg 24 - BIAŁYSTOK

Prawo i Sprawiedliwość: Krzysztof Jurgiel, Jarosław Zieliński, Dariusz Piontkowski, Lech Antoni Kołakowski, Jacek Żalek, Jacek Bogucki, Bernadetta Krynicka, Kazimierz Gwiazdowski

Platforma Obywatelska: Robert Tyszkiewicz, Tomasz Cimoszewicz, Bożena Kamińska

Kukiz'15: Adam Andruszkiewicz

Polskie Stronnictwo Ludowe: Mieczysław Baszko

Nowoczesna: Krzysztof Truskolaski

Okręg 25 - GDAŃSK

Prawo i Sprawiedliwość: Jarosław Sellin, Andrzej Jaworski, Tadeusz Cymański, Kazimierz Smoliński, Jan Kilian

Platforma Obywatelska: Adam Korol, Agnieszka Pomaska, Sławomir Neumann, Jerzy Borowczak, Małgorzata Chmiel

Nowoczesna: Ewa Lieder

Kukiz'15: Magdalena Błeńska

Okręg 26 - GDYNIA

Prawo i Sprawiedliwość: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Jolanta Szczypińska, Janusz Śniadek, Marcin Horała, Jan Klawiter, Aleksander Mrówczyński

Platforma Obywatelska: Marek Biernacki, Henryka Krzywonos-Strychalska, Krzysztof Plocke, Tadeusz Aziewicz, Zbigniew Konwiński, Stanisław Lamczyk

Nowoczesna: Grzegorz Furgo

Kukiz'15: Małgorzata Zwiercan

Okręg 27 - BIELSKO-BIAŁA

Prawo i Sprawiedliwość: Stanisław Szwed, Stanisław Pięta, Jacek Falfus, Grzegorz Puda, Kazimierz Matuszny

Platforma Obywatelska: Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek

Kukiz'15: Jerzy Jachnik

Nowoczesna: Mirosław Suchoń

Okręg 28 - CZĘSTOCHOWA

Prawo i Sprawiedliwość: Szymon Giżyński, Konrad Głębocki, Lidia Burzyńska, Andrzej Gawron

Platforma Obywatelska: Izabela Leszczyna, Halina Rozpondek

Kukiz'15: Tomasz Jaskóła

Okręg 29 - GLIWICE

Prawo i Sprawiedliwość: Wojciech Szarama, Barbara Dziuk, Piotr Pyzik, Jarosław Gonciarz

Platforma Obywatelska: Borys Budka, Krystyna Szumilas, Tomasz Głogowski

Kukiz'15: Paweł Kobyliński

Nowoczesna: Marta Golbik

Okręg 30 - RYBNIK

Prawo i Sprawiedliwość: Izabela Kloc, Czesław Sobierajski, Grzegorz Matusiak, Grzegorz Janik, Teresa Glenc

Platforma Obywatelska: Gabriela Lenartowicz, Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski

Kukiz'15: Krzysztof Sitarski

Okręg 31 - KATOWICE

Prawo i Sprawiedliwość: Grzegorz Tobiszowski, Andrzej Sośnierz, Jerzy Polaczek, Bożena Borys-Szopa, Michał Wójcik

Platforma Obywatelska: Marian Zembala, Tomasz Tomczykiewicz, Danuta Pietraszewska, Marek Wójcik, Wojciech Król

Kukiz'15: Grzegorz Długi

Nowoczesna: Monika Rosa

Okręg 32 - SOSNOWIEC

Prawo i Sprawiedliwość: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Dariusz Starzycki

Platforma Obywatelska: Beata Małecka-Libera, Anna Nemś, Paweł Bańkowski

Kukiz'15: Barbara Chrobak

Nowoczesna: Barbara Dolniak

Okręg 33 - KIELCE

Prawo i Sprawiedliwość: Zbigniew Ziobro, Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Dominik Tarczyński, Maria Zuba, Michał Cieślak, Marek Kwitek, Bogdan Latosiński, Andrzej Kryj

Platforma Obywatelska: Grzegorz Schetyna, Marzena Okła-Drewnowicz, Artur Gierada

Polskie Stronnictwo Ludowe: Kazimierz Kotowski, Krystian Jarubas

Kukiz'15: Piotr Liroy-Marzec

Nowoczesna: Adam Cyrański

Okręg 34 - ELBLĄG

Prawo i Sprawiedliwość: Jerzy Wilk, Zbigniew Babalski, Leonard Krasulski, Adam Ołdakowski

Platforma Obywatelska: Jacek Protas, Elżbieta Gelert, Piotr Cieśliński

Kukiz'15: Andrzej Kobylarz

Okręg 35 - OLSZTYN

Prawo i Sprawiedliwość: Iwona Arent, Wojciech Kossakowski, Jerzy Małecki, Jerzy Gosiewski

Platforma Obywatelska: Janusz Cichoń, Paweł Papke, Anna Wasilewska

Kukiz'15: Andrzej Maciejewski

Nowoczesna: Mirosław Pampuch

Polskie Stronnictwo Ludowe: Urszula Pasławska

Okręg 36 - KALISZ

Prawo i Sprawiedliwość: Joanna Lichocka, Jan Dziedziczak, Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak, Piotr Kaleta

Platforma Obywatelska: Mariusz Witczak, Jarosław Urbaniak, Wojciech Ziemniak, Bożena Henczyca

Kukiz'15: Jerzy Kozłowski

Nowoczesna: Adam Szłapka

Polskie Stronnictwo Ludowe: Andżelika Możdżanowska

Okręg 37 - KONIN

Prawo i Sprawiedliwość: Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Krzysztof Ostrowski, Ryszard Bartosik, Leszek Galemba

Platforma Obywatelska: Paweł Arndt, Tomasz Nowak

Kukiz'15: Bartosz Jóźwiak

Nowoczesna: Paulina Henning-Kloska

Okręg 38 - PIŁA

Prawo i Sprawiedliwość: Maks Kraczkowski, Krzysztof Łapiński, Marcin Porzucek

Platforma Obywatelska: Jakub Rutnicki, Maria Janyska, Killion Munyama, Zbigniew Ajchler

Kukiz'15: Błażej Parda

Polskie Stronnictwo Ludowe: Krzysztof Paszyk

Okręg 39 - POZNAŃ

Platforma Obywatelska: Szymon Ziółkowski, Rafał Grupiński, Waldy Dzikowski, Bożena Szydłowska, Jacek Tomczak

Prawo i Sprawiedliwość: Tadeusz Dziuba, Bartłomiej Wróblewski, Szymon Szynkowski vel Sęk

Nowoczesna: Joanna Schmidt, Marek Ruciński

Okręg 40 - KOSZALIN

Platforma Obywatelska: Marek Hok, Stanisław Gawłowski, Paweł Suski

Prawo i Sprawiedliwość: Czesław Hoc, Paweł Szefernaker, Małgorzata Golińska

Kukiz'15: Stefan Romecki

Nowoczesna: Radosław Lubczyk

Okręg 41 - SZCZECIN

Prawo i Sprawiedliwość: Joachim Brudziński, Leszek Dobrzyński, Artur Szałabawka, Michał Jach, Krzysztof Zaremba

Platforma Obywatelska: Sławomir Nitras, Bartosz Arłukowicz, Norbert Obrycki, Magdalena Kochan, Arkadiusz Marchewka

Nowoczesna: Piotr Misiło

Kukiz'15: Sylwester Chruszcz

Autor: fil//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: