Polska

PKW: Cisza wyborcza nie obowiązuje za granicą. Kandydat na posła może zagrać koncert

Polska

PKW: cisza wyborcza obowiązuje tylko w Polsce
tvn24Paweł Kukiz podczas spotkania z dziennikarzami

Obwodowe komisje wyborcze zakończyły już przygotowania, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia procedury wyborczej - poinformował w piątek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Członkowie PKW rozwiali też wątpliwości związane z obowiązywaniem ciszy wyborczej poza granicami kraju.

W trakcie konferencji dziennikarze zapytali członków PKW m.in. o to, czy kandydat na posła może w trakcie ciszy wyborczej zagrać koncert poza granicami Polski.

- Cisza wyborcza nie obowiązuje za granicą, w związku z tym koncert kandydata na posła nie byłby jej naruszeniem - powiedziała sekretarz PKW, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. - Cisza wyborcza obowiązuje w Polsce - podkreśliła.

Pytanie dziennikarzy dotyczyło Pawła Kukiza, który w sobotę zagra koncert w Wielkiej Brytanii, tam też dzień później odda swój głos w wyborach.

Jednocześnie towarzyszący Tokaj przewodniczący PKW, Wojciech Hermeliński, wyraził wątpliwość, czy w dzisiejszych czasach cisza wyborcza ma sens. Dodał jednak, że o jej obowiązywaniu w przyszłości może zdecydować tylko ustawodawca, a nie Państwowa Komisja Wyborcza.

System informatyczny też gotowy

Członkowie PKW przypomnieli także, że niedzielne głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21. Zaznaczyli, że zmiana czasu z letniego na zimowy nie wpłynie na czas trwania wyborów, a sama Komisja jest przygotowana na ich przeprowadzenie.

Tokaj zapewniła, że system informatyczny przeszedł z powodzeniem dwa testy i jest gotowy na wybory.

Hermeliński mówił, że PKW chciałaby oficjalne wyniki wyborów ogłosić we wtorek późnym popołudniem, a w poniedziałek wyniki dotyczące przekroczenia progu wyborczego - pięcioprocentowego dla partii, ośmio- w przypadku koalicji.

Będą to dokładne wyniki procentowe, ale jeszcze bez nazwisk wybranych posłów.

Autor: ts//plw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości