Polska

PiS złożyło wniosek o wotum nieufności. "Szansa, by zmienić wyjątkowo zły rząd"

Polska

Aktualizacja:
PiS złożyło wniosek o wotum nieufności. "Szansa, by zmienić wyjątkowo zły rząd"
tvn24PiS złożyło wniosek o wotum nieufności

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Dokument trafił na biurko marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Kandydatem PiS na premiera jest prof. Piotr Gliński.

- Ten wniosek jest szansą nie dla PiS, ale dla całego parlamentu, by zmienić wyjątkowo zły, nieporadny rząd - oświadczył Jarosław Kaczyński na briefingu prasowym w Sejmie. Prezes PiS zaznaczył, że chodzi o to, by dokonać w Polsce zmiany, która jest "bezwzględnie konieczna, aby kraj mógł się rozwijać i wykorzystywać te szanse, które wynikają z naszych możliwości".

Ponadto - zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości - "trzeba zmieniać temat polskiej dyskusji". - Zamiast spraw trzeciorzędnych musimy zacząć rozmawiać o tym, jaki jest stan państwa, gospodarki, społeczeństwa. Sądzimy, że przy tej okazji zdołamy do takiej dyskusji doprowadzić, a konkluzją takiej dyskusji będzie powołanie rządu technicznego, na czele którego stanie człowiek nienagannej uczciwości, ładnego życiorysu i bardzo wysokich kompetencji - mówił Kaczyński. Mówiąc o składzie ewentualnego rządu z prof. Glińskim na czele, prezes PiS przypomniał, że w grę wchodzą trzy scenariusze: rząd ekspercki, autorski zaproponowany przez prof. Glińskiego, rząd z ekspertami zaproponowanymi przez partie i rząd, w którym są politycy.

Siedem stron

Pisemne uzasadnienie do wniosku o konstruktywne wotum nieufności liczy siedem stron. Zawarto w nim uzasadnienie prawne wniosku oraz sylwetkę prof. Glińskiego. "Składamy wniosek o konstruktywne wotum nieufności ze względu na zdecydowanie negatywną ocenę pracy Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska, która nie spełnia elementarnych warunków uzasadniających akceptację przez posłów świadomie wypełniających swój mandat jako reprezentantów ogółu społeczeństwa" - napisano w uzasadnieniu wniosku. Podkreślono też, że "dalsze trwanie tego gabinetu szkodzi Polsce". "Proponujemy powołanie rządu pozaparlamentarnego, na czele którego stanie wybitny, bezpartyjny ekspert" - napisano. Jak dodano, szersza ocena polityki rządu Tuska przedstawiona zostanie podczas debaty nad wnioskiem.

Głosowanie w marcu?

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego. Następne 7-8 marca. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu i stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu. Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Autor: nsz/tr / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości