PiS złożyło projekt skracający kadencję samorządu

PiS złożył projekt skracający kadencję samorządu
tvn24PiS chce skrócenia kadencji sejmików do 31 marca 2015 r.

Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, która miałaby skrócić kadencję sejmików województw wybranych w listopadowych wyborach samorządowych - poinformował szef klubu Mariusz Błaszczak. SLD popiera ideę skrócenia kadencji samorządów, ale najpierw chce przeanalizować projekt PiS.

PiS chce skrócenia kadencji sejmików do 31 marca 2015 r. - Uważamy, że jest to jedyne możliwe rozwiązanie, które może przywrócić zaufanie obywateli do instytucji państwowych - argumentował w rozmowie z TVN24 Błaszczak.

Zwrócił uwagę, że w przypadku województw mamy dużą ilość głosów nieważnych i dlatego - jak mówił - obywatele mają poczucie, że wynik wyborów nie odzwierciedla ich preferencji. - To trzeba naprawić - stwierdził.

Błaszczak zaznaczył, że liczy na to, iż projekt będzie rozpatrzony na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu. Dodał, że zwróci się z odpowiednim pismem do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

SLD popiera ideę, ale...

Pomysł projektu ustawy przedstawili w ubiegłą środę liderzy PiS i SLD Jarosław Kaczyński i Leszek Miller. Obie partie chcą skrócenia kadencji samorządów w związku - jak mówią politycy PiS i SLD - z wątpliwościami dotyczącymi liczenia głosów w wyborach, które odbyły się 16 listopada. - SLD przeanalizuje projekt, jego zgodność z konstytucją, skonsultuje z samorządowcami i wtedy podejmie decyzję o poparciu - zapowiedział rzecznik SLD Dariusz Joński. Zaznaczył, że to "bardzo poważny projekt", dlatego wymaga szczegółowej analizy. Przyznał, że sama idea skrócenia kadencji sejmików jest słuszna, ale zaznaczył też, że wielu twierdzi iż jest niezgodna z konstytucją.

- My jesteśmy w tej chwili zajęci drugimi turami - powiedział.

Autor: db//gak / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości