Polska

PiS wygrywa wybory uzupełniające do Senatu

Polska

Aktualizacja:
Kloc o wygranej PiS-u
tvn24Izabela Kloc i Maria Koc zdobyły senatorskie mandaty. Jarosław Rusiecki najprawdopodobniej

Maria Koc i Izabela Kloc z PiS zwyciężyły wyborach uzupełniających do Senatu. Mandat senatora zdobył też inny kandydat PiS, Jarosław Rusiecki. To już oficjalne dane PKW.

Wybory uzupełniające do Senatu odbyły się w niedzielę w trzech okręgach: na Śląsku, na Mazowszu i w woj. świętokrzyskim.

W okręgu nr 47 (obejmuje powiaty: garwoliński, miński i węgrowski na Mazowszu) zwyciężyła randa sejmiku wojewódzkiego Maria Koc z PiS, zdobywając 58,35 proc. głosów (9832). Koc pokonała w walce o mandat senatora burmistrza Mrozów Dariusza Jaszczuka, startującego z listy PO (28,81 proc. głosów), wiceprzewodniczącego Rady Mazowieckiej SLD Zbigniewa Stąsieka (3,95 proc.), jednego z liderów Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka (6,42 proc.), kandydata Demokracji Bezpośredniej, informatyka Andrzeja Gorayskiego (1,12 proc. głosów) oraz sekretarza generalnego Partii Demokratycznej-demokraci.pl Zdzisława Litwińczuka (1,34 proc.).

Frekwencja w wyborach w okręgu na Mazowszu wyniosła 6,62 proc. Oddano 17 069 głosów, w tym ważnych 16 849. Wybory uzupełniające w okręgu nr 47 były konieczne w związku ze śmiercią senatora PiS Henryka Górskiego.

Wygasłe mandaty

W okręgu nr 73 obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki (województwo śląskie) wygrała Izabela Kloc z PiS. Zdobyła 48,56 proc. głosów (11 146).

- Ten wynik był spodziewany, pokazał, że Polacy, mieszkańcy Śląska chcą zmian - powiedziała na antenie TVN24 Kloc. - Te trzy okręgi senackie pokazały, że cała Polska ruszyła - dodała.

Kloc wyraziła nadzieję, że PiS wygra wybory samorządowe i przyszłoroczne wybory prezydenckie oraz parlamentarne.

W walce o mandat senatora Kloc pokonała posła Marka Krząkałę (PO), który uzyskał 42,11 proc. głosów, Macieja Urbańczyka z Kongresu Nowej Prawicy (5,31 proc.) oraz posła Piotra Chmielowskiego z SLD (4,02 proc.). Frekwencja w wyborach wyniosła 9,44 proc. Oddano 23 197 głosów, w tym ważnych 22 951.

Okręg wyborczy do Senatu nr 73 obejmuje Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski. Uprawnionych do głosowania było ok. 245,8 tys. wyborców, którzy mieli do dyspozycji 188 obwodowych komisji wyborczych. Były to już drugie w bieżącej kadencji wybory uzupełniające do Senatu w okręgu rybnickim. W wyborach przeprowadzonych w kwietniu 2013 r. po śmierci senatora PO Antoniego Motyczki zwyciężył Bolesław Piecha (PiS), który z kolei w maju br. uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

PiS wygrywa wybory uzupełniające do Senatu
PiS wygrywa wybory uzupełniające do Senatu tvn24

Był posłem, będzie senatorem

W okręgu nr 82 (obejmuje powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki) zwyciężył kandydat PiS poseł Jarosław Rusiecki. Zdobył 37,04 proc. głosów (10 098).

Drugie miejsce przypadło Jerzemu Kotowskiemu z PSL, który początkowo, według wstępnych wyników PKW, miał zdobyć senatorski mandat. Z danych z protokołów głosowania w 300 z 316 obwodowych komisji wyborczych wynikało, że Kotowski wyprzedzał Rusieckiego o 189 głosów.

Po podliczeniu głosów ze wszystkich komisji obwodowych okazało się jednak, że uzyskał 35,71 proc. głosów (9 737). Rusiecki wyprzedził więc Kotowskiego o 361 głosy.

Poseł PO Zbigniew Pacelt zdobył - 3 817, kandydat SLD Kazimierz Jesionek - 1 950, Jacek Wójcicki z Kongresu Nowej Prawicy - 1 338, Małgorzata Marenin z Demokracji Bezpośredniej - 325.

Frekwencja wyniosła 7,93 proc. Oddano 27 265 ważnych głosów.

Wybory w tym okręgu odbyły się, gdyż wygasł mandat senatorski Beaty Gosiewskiej z PiS, która została europosłanką.

Autor: MAC\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości