Polska

PiS: w poniedziałek składamy wniosek o wotum nieufności dla rządu

Polska

PAP | Tomasz GzellPrawo i Sprawiedliwość chce odwołania rządu Donalda Tuska

Prawo i Sprawiedliwość złoży w poniedziałek wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - poinformował rzecznik partii Adam Hofman. Wcześniej politycy PiS zdecydowali, że nie będą go zgłaszać przed zakończeniem szczytu budżetowego UE.

Termin zgłoszenia wniosku był kilkakrotnie zmieniany. W czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że wniosek - z kandydaturą na premiera prof. Piotra Glińskiego - zostanie złożony jeszcze w tym tygodniu. - Nie chcieliśmy składać wniosku przed zakończeniem szczytu. Dopóki Donald Tusk negocjował w imieniu Polski, nie chcieliśmy osłabiać jego pozycji. Planowaliśmy zrobić to dzisiaj, ale szczyt się przeciągnął - powiedział w piątek Adam Hofman, rzecznik partii. Jak dodał, wniosek zostanie złożony w poniedziałek.

Kiedy głosowanie?

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 19-22 lutego; następne - 7-8 marca. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła, że wniosek PiS nie będzie raczej rozpatrywany w tym miesiącu i stanie się to raczej na pierwszym posiedzeniu w marcu. Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 posłów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Autor: kde//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości