PiS stracił władzę w sejmiku. Terlecki: jesteśmy zaniepokojeni

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
PiS stracił władzę w sejmiku. Terlecki: jesteśmy zaniepokojeni (materiał z 22.11.2022)
PiS stracił władzę w sejmiku. Terlecki: jesteśmy zaniepokojeni (materiał z 22.11.2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24PiS stracił władzę w sejmiku. Terlecki: jesteśmy zaniepokojeni

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, przyznał, że politycy partii rządzącej "są zaniepokojeni" utratą władzy w sejmiku śląskim. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przewodniczący stowarzyszenia samorządowców "Tak! Dla Polski" powiedział, że "trwają bardzo delikatne negocjacje" i "dwa województwa są możliwe" do przejęcia przez obecną opozycję.

W poniedziałek wieczorem głosami między innymi dotychczasowej opozycji, a także marszałka Jakuba Chełstowskiego i trojga innych dotychczasowych radnych PiS sejmik województwa śląskiego powołał na wiceprzewodniczącego radnego Stanisława Gmitruka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, a następnie odwołał przewodniczącego Jana Kawuloka z PiS.

Decyzja wybranego z listy PiS marszałka województwa oraz trojga innych dotychczasowych radnych tej partii o utworzeniu nowego koła radnych "Tak! Dla Polski" oznacza utratę przez Prawo i Sprawiedliwość większości w sejmiku. Obecnie Prawo i Sprawiedliwość w 45-osobowym sejmiku może liczyć na 19 mandatów.

Terlecki: jesteśmy zaniepokojeni

We wtorek dziennikarze o utratę władzy w sejmiku zapytali Ryszarda Terleckiego, szefa klubu PiS, wicemarszałka Sejmu.

- Jesteśmy zaniepokojeni, ale jeszcze dokładnych wiadomości nie mam - odparł krótko Terlecki, przechodząc korytarzem obok grupy reporterów. Nie odpowiedział na kolejne pytanie, czy będą wyciągane jakieś konsekwencje wobec władz PiS na Śląsku.

PiS stracił władzę w sejmiku. Terlecki: jesteśmy zaniepokojeni (materiał z 22.11.2022)
PiS stracił władzę w sejmiku. Terlecki: jesteśmy zaniepokojeni TVN24

Karnowski: myślę, że jeszcze ze dwa województwa są możliwe

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przewodniczący stowarzyszenia samorządowców "Tak! Dla Polski" wyraził przekonanie, że "to jest stała koalicja na rzecz Śląska pomiędzy opozycją - Platformą, ruchem Hołowni, PSL-em, Lewicą i Ruchem Samorządowym 'Tak! Dla Polski'". - Ona nie tylko przetrwa do końca kadencji, ale będzie też wygrywała poszczególne regiony w przyszłych wyborach samorządowych - przekonywał.

Karnowski: myślę, że jeszcze ze dwa województwa są możliwe
Karnowski: myślę, że jeszcze ze dwa województwa są możliweTVN24

- Myślę, że jeszcze ze dwa województwa są możliwe. To bardzo delikatne negocjacje. Prowadzą te negocjacje samorządowcy z tych regionów - dodał.

- My jako samorządowcy chcemy być spoiwem różnych sił politycznych, ale chcemy tez wziąć odpowiedzialność za przygotowanie poszczególnych województw do pozyskania środków z KPO - mówił Karnowski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości