Polska

PiS się decentralizuje. Komitet Polityczny straci część władzy

Polska

tvn24Władze PiS stracą "siłę"

Komitet Polityczny PiS, który jest ścisłym kierownictwem partii, straci część kompetencji. Mają je przejąć nowe, wojewódzkie struktury ugrupowania - dowiedziała się PAP od polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany w statucie PiS będą wprowadzone najprawdopodobniej wiosną, podczas kongresu partii.

Obecnie w PiS w terenie władzę sprawuje 40 zarządów okręgowych. Ponad nimi są władze centralne, w tym Komitet Polityczny, który m.in. nadzoruje lokalne struktury.

"Nie chcemy tworzyć 16 silnych baronów"

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, w PiS ma powstać 16 zarządów wojewódzkich. Przejmą one kompetencje komitetu politycznego, dotyczące nadzoru władz okręgowych. - Obecnie nie ma szczebla pośredniego między okręgiem, a komitetem politycznym. Wszystkie spory w okręgu są rozstrzygane na posiedzeniu kierownictwa partii. Centrala powinna zajmować się strategią, a nie lokalnymi konfliktami - powiedział PAP członek władz PiS. - Nie chcemy tworzyć 16 silnych "baronów" na szczeblu wojewódzkim. Chodzi bardziej o władzę odwoławczą, która usprawni zarządzanie na poziomie województw, okręgów i przede wszystkim kierownictwa PiS, które wreszcie będzie mogło zająć się tym, co trzeba - podkreślił inny polityk zasiadający w komitecie. Obecnie na poziomie ponadokręgowym działają rady regionalne, ale mają b. ograniczone, ogólne kompetencje. Do ich zadań należy m.in. "reprezentowanie stanowiska PiS w sprawach wojewódzkich" i "koordynowanie działań na szczeblu wojewódzkim".

Autor: nsz//bgr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości