Polska

PiS pomoże Kopacz rzucić palenie

Polska

Ewa Kopacz jest w szponach nałogu

Książkę o szkodliwości palenia przygotowali dla Ewy Kopacz posłowie PiS. To prezent z okazji Dnia Kobiet. W ten sposób PiS chce namówić Kopacz, aby przekonała klub PO do poprawienia w Senacie nowelizacji ustawy "antynikotynowej".

Jadwiga Wiśniewska z PiS, wyjaśniła, że Ewa Kopacz znajdzie w książce kilkadziesiąt sposobów na skuteczne pozbycie się nałogu palenia. Podkreśliła też, że jeśli któryś z tych sposobów okaże się skuteczny i minister rzuci palenie, wówczas może uda się jej przekonać posłów z klubu PO, by podczas prac nad nowelą ustawy "antynikotynowej" w Senacie wprowadzili do niej bardziej restrykcyjne zapisy.

Kopacz milczy

W znowelizowanej w czwartek przez Sejm ustawie o ochronie zdrowia głosami posłów PO wprowadzono poprawką liberalizującą przepisy dotyczące palenia w miejscach publicznych. Minister zdrowia Ewa Kopacz na razie nie komentuje tej sprawy.

Początkowo projekt noweli wprowadzał całkowity zakaz palenia m.in. w barach, restauracjach, dyskotekach, środkach transportu publicznego (w tym w taksówkach i samochodach służbowych), szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, na przystankach komunikacji publicznej, publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach). Przyjęta poprawka mniejszości złagodziła niektóre z tych propozycji.

Ciężki los palaczy

Zakłada ona, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 metrów kw. będą mogli zdecydować czy ich lokale będą w całości przeznaczone wyłącznie dla osób palących czy niepalących. W większych lokalach (powyżej 100 m kw.) właściciel będzie mógł wydzielić sale dla palących.

Palenie byłoby dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach, uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych. Za złamanie zakazu palaczowi groziłoby 500 zł mandatu. Za nieumieszczenie w lokalu lub pojeździe informacji o zakazie palenia - grzywna. Ustawa przewiduje też zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet, dopuszcza natomiast produkcję i wprowadzanie do obrotu tzw. e-papierosów.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości