PiS pójdzie do Gowina

TVN24

Aktualizacja:
PAP/Radek PietruszkaJarosław Gowin zaprasza na spotkanie

Prawo i Sprawiedliwość przystało na propozycję ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który zaprosił do ministerstwa powołany przez PiS zespół ds. deregulacji. Spotkanie ma odbyć się w poniedziałek o 13.

Jak poinformowała rzeczniczka Jarosława Gowina, Patrycja Loose, zaproszenie to reakcja na odpowiedź prezesa PiS na list Donalda Tuska.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że przyjmuje propozycję ministra. Początkowo nie chciał przystać na propozycję, by spotkanie odbyło się w ministerstwie sprawiedliwości, jak proponował Gowin, ostatecznie jednak zgodził się na to rozwiązanie.

Dodał, że w spotkaniu wezmą udział członkowie zespołu, do którego należy on sam, a także m.in. posłowie Przemysław Wipler, Marcin Mastalerek, Małgorzata Sadurska, Jadwiga Wiśniewska, Andrzej Duda, Adam Rogacki, Marcin Małecki.

Premier pisze do prezesa

We wtorek Donald Tusk zaprosił prezesa Kaczyńskiego do Kancelarii Premiera na spotkanie, "podczas którego mogliby wspólnie zastanowić się nad współpracą przy deregulacji tej bardzo ważnej inicjatywy ponad podziałami partyjnymi". PiS już wcześniej zapowiadało, że prezes PiS na list odpisze, ale nie chce politycznego spotkania z premierem.

Prezes odpowiada

W czwartek Jarosław Kaczyński odpowiedział na propozycję premiera. Poinformował o tym na briefingu w Sejmie Adam Hofman. Jak powiedział, symboliczne spotkanie nie ma sensu, ale zespół PiS ds. deregulacji chętnie porozmawia z ministrem Gowinem.

Hofman przypomniał też, że Jarosław Kaczyński zaproponował zmianę konstytucji w kwestii otwarcia zawodów, "pakiet Kaczyńskiego", czyli listę 200 zawodów, które chce otworzyć, zadeklarował też chęć utworzenia specjalnej komisji sejmowej, która zajmie się tą sprawą, by "nie ugrzęzła w innych komisjach".

Otwarcie zawodów priorytetem PiS

Sam Jarosław Kaczyński zaznaczył w liście, że "sprawa otwarcia zawodów jest od początku powstania jego partii priorytetem". "Z zadowoleniem przyjąłem informacje, że rząd zamierza zrealizować część naszego programu. Dawno opisany przez socjologów kształt naszego społeczeństwa jest bardzo istotnym hamulcem rozwoju. Jego zmiana musi być więc traktowana jako przedsięwzięcie specjalnie ważne - napisał Kaczyński. Jak dodał, "ogromnie istotne jest, by była to zmiana całkowita, likwidująca głęboko szkodliwy system".

Dawno opisany przez socjologów kształt naszego społeczeństwa jest bardzo istotnym hamulcem rozwoju. Jego zmiana musi być więc traktowana jako przedsięwzięcie specjalnie ważne. Ogromnie istotne jest, by była to zmiana całkowita, likwidująca głęboko szkodliwy system Jarosław Kaczyński, prezes PiS

"Dlatego przesyłam nasz projekt zmian w konstytucji i zwracam uwagę na konieczność powołania w tej sprawie komisji sejmowej, której kształt spełniałby wymogi procedury przewidzianej dla zmian ustawy zasadniczej. Jestem przekonany, że ważne dziś rozmowy merytoryczne powinien prowadzić powołany przez PiS zespół ds. deregulacji i Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin" - podkreślił Kaczyński.

Przeczytaj list Jarosława Kaczyńskiego do premiera

jk,dp//kdj//mat/k

Źródło: TVN24, PAP