Polska

PiS: PO oddaje media w ręce premiera i urzędników

Polska

Aktualizacja:
PO odpolityczni media publiczne?
TVN24PO odpolityczni media publiczne?

Nasz projekt ustawy medialnej odpolityczni polskie media. W KRRiT nie będzie w ogóle polityków - zachwalał nowelizację ustawy medialnej autorstwa PO Andrzej Halicki. - Platforma może i odpolitycznie KRRIT, ale "urządawia" media - ripostowała Elżbieta Jakubiak z PiS.

W nowelizacji znajdują się zapisy przenoszące niektóre kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak nadawanie koncesji, do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE zaś podlega premierowi.

Nasz projekt porządkuje polski rynek ze względu na cyfryzację, ale też eliminuje politykę z KRRiT

- Takie przesunięcie kompetencji będzie niebezpieczne - oceniła Elżbieta Jakubiak. Jej zdaniem, dzięki takiej zmianie KRRiT będzie fasadowa, a całe kompetencje, w tym przyznawanie koncesji będzie w rękach urzędnika. - Nie ma co toczyć boju o Krajowa Radę, ale pytać, kto wyznaczy szefa UKE - mówiła posłanka PiS. I przekonywała: - Platforma przedstawiła po prostu zły projekt. - Który tak naprawdę przedstawia niezrealizowane pomysły PiS sprzed dwóch lat - ripostował Halicki.

LiD: negocjacje z PO nie będą miały nic z targowiska

Głosowanie nad projektem noweli ustawy medialnej odbędzie się najpewniej na następnym posiedzeniu Sejmu (w dn. 12-14 i 18 marca). Prezydent już zapowiedział, że zawetuje nowelę. Platforma zaczęła więc szukać sojuszników do odrzucenia tego weta. Stefan Niesiołowski w programie "Kawa na ławę" zasugerował, że sojusznikiem będzie LiD. Jerzy Wenderlich przyznał, że będą rozmowy z Platformą na ten temat. - To nie będzie bazar ani targowisko, ale uważamy, że KRRiT została przez PiS już nie tylko upolityczniona, ale i upartyjniona - stwierdził poseł.

LiD: Dlaczego PO przenosi kompetencje KRRiT do UKE?
LiD: Dlaczego PO przenosi kompetencje KRRiT do UKE?TVN24

- Jak mówicie upartyjniona, to pamiętajcie o Czarzastym (przewodniczącym KRRiT za rządów SLD - red.) i waszych grzechach w Krajowej Radzie - odcięła się Elżbieta Jakubiak z Prawa i Sprawiedliwości.

- Tylko mi pani pomaga, bo za Czarzastego w KRRiT był też Marek Jurek, czyli była ona jednak zróżnicowana - zauważył Wenderlich. - Ale dziwne, że skoro KRRiT ma odzyskać cnotę po zmianach PO, to dlaczego aż tyle kompetencji przenosi się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej - powiedział poseł LiD.

(PRZECZYTAJ, CO O USTAWIE MEDIALNEJ MÓWILI POLITYCY W "KAWIE NA ŁAWIE)

PO poprze uchylenie immunitetu Dornowi

Goście Magazynu rozmawiali także o możliwości uchylenia immunitetu Ludwikowi Dornowi. Taki wniosek trafił do Sejmu we wrześniu ubiegłego roku. Złożył je mec. Wojciech Brochwicz, który chce wytoczyć Dornowi procesy: karny - o zniesławienie i cywilny - o naruszenie dóbr osobistych za jego wypowiedź, że Brochwicz "uosabia patologie służb specjalnych".

PO poprze uchylenie immunitetu Dornowi
PO poprze uchylenie immunitetu DornowiTVN24

Elżbieta Jakubiak zapowiedziała, że PiS będzie swego posła bronić. - To są zarzuty kuriozalne. Nie znam merytorycznej zawartości wniosków Brochwicza, ale jeśli dobrze pamiętam, to sprawa Jaruckiej przeszła przez jego ręce. I zakończył się ten skandal rezygnacją Cimoszewicza z kandydowania na prezydenta. Dorn jest poważnym człowiekiem i politykiem - stwierdziła posłanka.

Za to Andrzej Halicki stwierdził, że PO będzie za uchyleniem immunitetu. - Nikt nie może stać ponad sądem. Jesteśmy za ograniczeniem immunitetu w ogóle, dlatego jesteśmy za tym, aby politycy bronili się tak, jak każdy człowiek - stwierdził poseł PO.

Według sobotniej "Rzeczpospolitej" na najbliższym posiedzeniu Sejmu Komisja Regulaminowa będzie rozpatrywać dwa wnioski o uchylenie immunitetu b. marszałkowi Sejmu Ludwikowi Dornowi.

(BYŁY OFICER UOP POZYWA DORNA- CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości