Rzeczniczka PiS: większym problemem jest termin referendum niż pytania

Polska

Rzeczniczka PiS o zaproponowanym terminie referendumtvn24
wideo 2/35

Prezydent ma pełne prawo pytać społeczeństwo o rzeczy ważne - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała jednak, że zaproponowany przez Andrzeja Dudę termin przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji - 10-11 listopada - "mógłby uniemożliwić, czy wręcz utrudnić" przeprowadzenie głosowania.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała, że idea pytania społeczeństwa o rzeczy ważne jest ideą słuszną i nikt nie powinien takich inicjatyw krytykować. - My absolutnie też tego nie krytykujemy. Prezydent ma pełne prawo pytać społeczeństwo o rzeczy ważne - przyznała Mazurek.

PiS "bierze pod uwagę" zastrzeżenia PKW

Natomiast - jak przekazała - obóz rządzący podziela stanowisko PKW, że zaproponowany termin referendum mógłby uniemożliwić, czy wręcz utrudnić przeprowadzenie tego referendum: z uwagi na odbywające się jesienią wybory samorządowej, ale przede wszystkim na Święto Niepodległości, przypadające 11 listopada.

- My jako PiS te zastrzeżenia też musimy brać pod uwagę, natomiast jaka będzie decyzja i kiedy, to będzie podlegało analizie przez senatorów, przez kierownictwo partii. Wtedy będzie nasz komunikat, dotyczący tego, jak odniesiemy się do propozycji pytań referendalnych i do terminu wskazanego przez pana prezydenta - powiedziała rzeczniczka PiS.

Zaznaczyła, że "od początku mieliśmy wątpliwości co do tej inicjatywy i jej terminu". - Musimy brać pod uwagę to, o czym mówiła Państwowa Komisja Wyborcza, o czym wie zarówno pan prezydent jak i marszałek Senatu i marszałek Sejmu - podkreśliła.

- Myślę, że dojdzie do rozmowy marszałka Senatu z przedstawicielami kancelarii pana prezydenta, być może z przedstawicielami PKW i zobaczymy, na czyją korzyść ewentualnie te wątpliwości, o których mówiła PKW, zostaną rozstrzygnięte - powiedziała Mazurek.

"Dajcie nam szansę porozmawiać we własnym gronie"

Pytana przez dziennikarzy, czy większym problemem jest termin niż pytania, Mazurek odparła: "tak, oczywiście".

- Od dawna znany jest termin (referendum), dzisiaj zostało to potwierdzone, taka propozycja została złożona do Senatu. Dajcie nam państwo szansę na to, by we własnym gronie móc na ten temat porozmawiać - powiedziała do dziennikarzy rzeczniczka PiS.

Nie wykluczyła, że temat referendum pojawi się na posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS w piątek.

Jak dodała, "kierownictwo PiS musi się liczyć z realiami". - Bo trudno będzie połączyć referendum ze świętem 100-lecia odzyskania niepodległości - podkreśliła.

Karczewski: decyzja po analizie kierownictwa PiS i senatorów

Głosowanie nad wnioskiem prezydenta odbędzie się w Senacie w najbliższy wtorek wieczorem lub w środę rano - zapowiedział na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Szanujemy i doceniamy inicjatywę @AndrzejDuda. Idea jest słuszna a debata ogólnospołeczna na temat zmian kierunkowych Konstytucji potrzebna, wręcz konieczna. Decyzja będzie wynikiem analizy kierownictwa partii i senatorów. Weźmiemy pod uwagę wszystkie uwagi i opinie - napisał marszałek Karczewski.

"Komplikacje merytoryczne i organizacyjne"

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że jeszcze tego samego dnia w Senacie zostanie złożony projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 r. dotyczącego zmian w konstytucji. W projekcie ostatecznie znalazło się 10 pytań.

W czwartek PKW poinformowała, że skierowała w czwartek listy do prezydenta oraz marszałków Sejmu i Senatu w sprawie ewentualnej organizacji w dniach 10-11 listopada referendum konsultacyjnego.

Podkreśliła, że taka data referendum oznacza, iż odbyłoby się ono bezpośrednio po wyborach samorządowych lub w trakcie tych wyborów, w zależności od tego, na jaki dzień zostaną ostatecznie zarządzone wybory samorządowe. Według PKW spowodowałoby to "komplikacje merytoryczne i organizacyjne" wynikające z rozbieżności w przepisach Kodeksu wyborczego oraz ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: