Polska

"PiS nie zgodzi się na likwidację abonamentu"

Polska

Aktualizacja:
TVN24Przemysław Gosiewski zwrócił się do premiera

Zaprzestania działań likwidujących abonament radiowo-telewizyjny chce szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Zwrócił się o to w liście do premiera Donalda Tuska. Zastrzegł w nim, że PiS nie poprze projektu, "który likwiduje abonament".

W przesłanym Donaldowi Tuskowi piśmie poseł PiS podkreślił, że zamiast działań likwidujących abonament, rząd powinien przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne i zapytać, w jaki sposób powinny być w przyszłości finansowane media publiczne.

Według Gosiewskiego, wycofanie projektu likwidującego abonament dla emerytów i rencistów "będzie to znak, że PO jest gotowa do podjęcia poważnej dyskusji o przyszłości mediów publicznych w Polsce". Szef klubu PiS twierdzi, że jeśli chodzi o pomoc emerytom i rencistom, lepszym niż zniesienie abonamentu rozwiązaniem "byłoby poparcie przez PO projektu ustawy umożliwiającego wypłatę dodatkowych świadczeń dla tych emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia poniżej średniej emerytury".

PiS solidarny z twórcami

Przemysław Gosiewski zaznaczył, że solidaryzuje się ze stanowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, "które wystąpiło w obronie abonamentu".

Działań takich osób jak np. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Julia Hartwig, Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Henryk Mikołaj Górecki, Maja Komorowska, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, Jerzy Hoffman, Krystyna Janda, Janusz Głowacki, Daniel Olbrychski, Filip Bajon nie można w żaden sposób łączyć z naszą partią, a jednak ich list przeciwstawia się stanowczo działaniom podejmowanym przez PO z listu Przemysława Gosiewskiego do premiera

Koniec abonamentu?

Polityk PiS zwrócił uwagę, że w styczniu i lutym tego roku "na skutek nieodpowiedzialnych zapowiedzi członków rządu (dotyczących likwidacji abonamentu)" wpływy abonamentowe spadły o 20 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy abonamentowej przygotowanego przez PO. Dotyczy ona zwolnienia emerytów i rencistów z płacenia abonamentu. Przeciwko pomysłowi protestują przedstawiciele mediów publicznych oraz środowiska twórców. PO zapowiada, że to pierwszy krok na drodze do całkowitej likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości