Polska

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w Gdańsku

Polska

Wcześniej premier Morawiecki zaproponował wiceprezydent Gdańska funkcję komisarzaFakty TVN
wideo 2/35

Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska - oświadczył we wtorek wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po śmierci Pawła Adamowicza komisarzem pełniącym obowiązki prezydenta miasta została Aleksandra Dulkiewicz, dotychczasowa wiceprezydent Gdańska.

"Ostatnie wybory samorządowe dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi. W związku z tym PiS podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska - przekazał Polskiej Agencji Prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zaatakowano nożem na scenie w niedzielę podczas "Światełka do Nieba" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, przeszedł operację. W poniedziałek zmarł.

Pogrzeb Adamowicza odbędzie się w sobotę.

W samorządzie gdańskim Paweł Adamowicz zasiadał od początku jego powstania, czyli od 1990 roku. W latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 roku po raz pierwszy został prezydentem Gdańska i na funkcję tę wybierany był przez kolejne 20 lat.

W ubiegłym roku Adamowicz po raz szósty został prezydentem Gdańska. Wygrał w drugiej turze, uzyskując 64,80 proc. głosów i pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego.

Co się dzieje po śmierci prezydenta?

Zgodnie z zapisem zawartym w artykule 492 paragrafie 1 punkcie 7 Kodeksu wyborczego na skutek śmierci prezydenta miasta następuje wygaśnięcie jego mandatu. Co więcej, wygaśnięcie mandatu prezydenta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców.

W ciągu 90 dni od daty jego śmierci premier powinien zarządzić przedterminowe wybory. Data głosowania musi być skonsultowana z Państwową Komisją Wyborczą i wyznaczona na dzień wolny od pracy, a wojewoda wydaje w tej sprawie obwieszczenie ogłoszone na terenie miasta. Tak więc wybory w Gdańsku odbędą się przed połową kwietnia.

Wcześniej szef rządu wskazuje osobę pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska - komisarza. Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała, że to jej zaproponowano tę funkcję.

Autor: akr//now / Źródło: PAP