PiS nie chce Roku Rosji. "To oszustwo rządzących"

Polska

tvn24PiS uważa, że rząd powinien się wycofać z organizowania Roku Rosji

W sytuacji, gdy Władimir Putin zaanektował Krym, Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce w 2015 r. to brak konsekwencji i oszustwo ze strony rządzących - stwierdził szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. W jego opinii, należy się wycofać z tego przedsięwzięcia.

Błaszczak przypomniał, że w grudniu szef MSZ za zgodą premiera podpisał z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych deklarację, na podstawie której rok 2015 ma się stać Rokiem Polski w Rosji i Rokiem Rosji w Polsce.

- Będą wydatkowane pieniądze z budżetu państwa na ten cel - zaznaczył szef klubu PiS.

Jego zdaniem, działanie Donalda Tuska w sprawie tego przedsięwzięcia ma charakter czysto wyborczy, i sprowadza się do kolejnego zabiegu PR-owskiego.

- Relacje polsko-rosyjskie w tej sytuacji międzynarodowej, jaka jest dziś, nie powinny się sprowadzać do tego, że w Polsce w 2015 r. będziemy mieli Rok Rosji. To oszustwo i brak konsekwencji, kolejne wprowadzanie opinii publicznej w błąd - ocenił Błaszczak, przypominając, że Rosja dokonała agresji na terytorium Ukrainy i zaanektowała Krym.

Poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski stwierdził, że rząd, z uwagi na odpowiedzialność w skali międzynarodowej powinien się wycofać z tych przedsięwzięć. - Jesteśmy zdziwieni tym, że wszystko się toczy, jakby nic się nie stało - powiedział Ujazdowski.

Resorty nie rezygnują, marszałek - tak

Kilka dni temu resorty kultury i spraw zagranicznych poinformowały, że nadal prowadzą przygotowania do obchodów Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 r. I nie łączą obecnie "wydarzeń o charakterze kulturalno-promocyjnym z sytuacją polityczną wokół konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

A ewentualne decyzje w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim będą podejmowane w zależności od rozwoju wydarzeń.

Z kolei marszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że w związku z "agresją Rosji na Ukrainę" - podjął decyzję o odwołaniu Forum Regionów Polska-Rosja, które miało się odbyć 15-16 kwietnia w Gdańsku.

- Było organizowane od pięciu lat z Radą Federacji Rosji, było to największe spotkanie samorządowców Polski i Rosji. Niestety, sytuacja polityczna, która w tej chwili nastąpiła, związana z agresją Rosji na Ukrainę spowodowała, że to Forum nie może się odbyć - powiedział marszałek Senatu.

Autor: mac//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: