Polska

PiS na razie bez wicemarszałka

Polska

Aktualizacja:
TVN24Mariusz Błaszczak kandydatem na szefa klubu?

PiS nie wskaże na razie swojego kandydata na wicemarszałka Sejmu. Nie będzie też w najbliższym czasie wybierać szefa klubu - zdecydowało prezydium partii. Z nieoficjalnych rozmów wynika jednak, że na tę ostatnią funkcję największe szanse mają Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński i Marek Kuchciński.

- Nie będziemy na tym posiedzeniu Sejmu zgłaszać kandydata na wicemarszałka, ani wybierać szefa klubu - powiedział rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak po wieczornym posiedzeniu prezydium PiS.

W środę zbierze się klub PiS, który zdecyduje, czy popierać kandydaturę Schetyny na marszałka Sejmu. Wszystko wskazuje na to, że partia będzie przeciw.

Błaszczak ma największe szanse?

Wcześniej, we wtorek politycy PiS zapowiadali, że w środę być może wybiorą nowego szefa klubu oraz kandydata na wicemarszałka Sejmu. Z nieoficjalnych rozmów z politykami PiS wynika, że największe szanse na objęcie funkcji szefa klubu mają Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński i Marek Kuchciński.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak we wtorek podkreślał, że głównym punktem obrad parlamentarzystów będzie rozpoczynające się w środę posiedzenie Sejmu; nie wykluczył jednak, że zapadną także decyzje personalne.

Sam Błaszczak w ostatnich dniach jest wymieniany w nieoficjalnych rozmowach z politykami PiS, jako jeden z najpoważniejszych kandydatów na szefa klubu. Wcześniej pojawiały się też nazwiska Adama Lipińskiego i Marka Kuchcińskiego. Lipiński, wiceprezes partii - według rozmówców PAP - nie widzi się jednak w roli szefa parlamentarnej reprezentacji PiS i woli zajmować się sprawami partii.

Kluzik-Rostkowska wicemarszałkiem?

Wszystko wskazuje na to, że po wyborach prezydenckich wzrośnie znaczenie w partyjnej hierarchii szefowej sztabu Jarosława Kaczyńskiego Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Także jej nazwisko padało w kontekście stanowiska szefa klubu. Jednak w ostatnich dniach politycy PiS mówią nieoficjalnie, że będzie ona kandydatką PiS na wicemarszałka Sejmu.

Innym rozważanym kandydatem na tę funkcję jest Marek Kuchciński.

Wybory w PiS

Klub PiS musi wybrać nowego szefa klubu i wskazać kandydata na wicemarszałka, w związku z tragiczną śmiercią w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, szefowej klubu Grażyny Gęsickiej oraz wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry.

Od tego czasu obowiązki szefa klubu PiS pełni Marek Kuchciński. Politycy partii zapowiadali, że decyzje personalne w sprawie wakujących stanowisk zapadną po wyborach prezydenckich.

Przed koniecznością wskazania kandydata na wicemarszałka stoi również klub Lewicy - w katastrofie smoleńskiej zginął wicemarszałek Jerzy Szmajdziński. Według dotychczasowych informacji, rozważane są kandydatury Marka Wikińskiego i Jerzego Wenderlicha. W tym kontekście wymieniane jest również nazwisko Anny Bańkowskiej.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości