Polska

Projekt zmian w ordynacji wyborczej gotowy. Ale PiS się wstrzymuje

Polska

[object Object]
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiadał "gruntowene" zmiany w ordynacji (wideo z 4 października)TVN 24
wideo 2/2

Jarosław Kaczyński podczas poniedziałkowego spotkania z posłami swojej partii poinformował, że projekt zmian ordynacji wyborczej jest już gotowy, ale będzie procedowany dopiero po tym, jak zostaną przyjęte zmiany dotyczące sądownictwa - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych od posłów PiS.

W poniedziałek miało miejsce kolejne spotkanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości z posłami. W trzecim z serii czterech spotkań wzięli udział między innymi parlamentarzyści PiS z Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny.

Ostateczny kształt "do decyzji"

Ordynacja będzie zmieniona. Projekt już jest, ale temat "ruszy" po reformie wymiaru sprawiedliwości. To jest korekta ogólnych zasad - taką informację, według rozmówców Polskiej Agencji Prasowej, przekazał uczestnikom spotkania prezes PiS.

Jak miał zastrzec, ostateczny kształt zmian "jest jeszcze do decyzji".

"Za wcześnie , by o tym mówić"

- Rozmawialiśmy o wszystkim, co jest ważne. Oczywiście też o zbliżających się wyborach samorządowych" - mówił dziennikarzom po spotkaniu Kaczyński.

Pytany, czy ordynacja w wyborach samorządowych zostanie zmieniona, szef PiS odpowiedział, że "to za wcześnie, by o tym mówić".

PiS przekaże prezydentowi poprawki

Podczas spotkania z posłami, prezes PiS poinformował też, że we wtorek prezydent Andrzej Duda otrzyma poprawki do projektów ustaw w sprawie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące SN i KRS. W miniony wtorek zostały one skierowane do konsultacji, a w piątek odbyło się trzecie już spotkanie prezydenta z prezesem Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Podczas tego spotkania Kaczyński zapowiedział, że klub PiS zgłosi poprawki na piśmie do projektów, które wcześniej przedstawi prezydentowi.

Przygotowanie projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa prezydent zapowiedział w lipcu, po zawetowaniu ustaw autorstwa PiS.

Autor: js//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości