Polska

PiS: Kto płaci za billboardy PO?

Polska

Dudziński: kto zapłacił za billboardy PO?
TVN24Dudziński: kto zapłacił za billboardy PO?

- Dlaczego billboardy PO są niepodpisane? Platforma się wstydzi, czy chodzi o finanse? - pyta PiS. To reakcja na serię plakatów, gdzie wśród zasad, które obowiązują w PiS, PO wymieniła m.in agresję i pogardę.

Chodzi o plakaty, na których na czarnym tle widnieją białe napisy, takie jak "agresja", czy "pogarda" oraz hasło "Rządzi PiS, a Polakom wstyd". Billboardy nawiązują przy tym do hasła PiS "Zasady obowiązują".

- Jeżeli powodem ich powstania jest wstyd, to Platforma prowadzi kampanię anonimu i donosu. A to nigdy nie było w Polsce akceptowane i najlepiej świadczy o PO - grzmiał Tomasz Dudziński (PiS).

Według posła, drugą przyczyną takiego działania PO jest próba ukrycia źródeł finansowania kampanii. Jak wyjaśnił, z szacunków PiS wynika, że tylko 10 procent billboardów jest przez Platformę podpisanych. Konkretnych liczb jednak nie podał.

- Kto finansuje kampanię PO? Czy za 90 procent zapłacił jakiś nieznany nam magnat? Oczekujemy od PO odpowiedzi - zapowiedział Dudziński. - Wszystkie materiały partii politycznych, zwłaszcza podczas kampanii, muszą być oznaczone, od kogo pochodzą. Wymaga tego konstytucja i ordynacja wyborcza, bo działalność i finansowanie partii politycznych jest ściśle reglametowane i finansowane - przypomniał.

- Dlatego zwracamy się do Państwowej Komisji Wyborczej o zajęcie stanowiska, a do PO o odpowiedź - zakończył Dudziński.

W sprawie zarzutów Dudzińskiego wypowiedział się przedstawiciel PO, Bronisław Komorowski. - Finansujemy własne akcje promocyjne z pieniędzy partii, co jest zawsze możliwe do sprawdzenia. Nasze sprawozdania są zawsze przejrzyste - oświadczył Komorowski. - Ta kampania bilbordowa nie jest kampanią wyborczą. Patforma kwestionuje tylko hasło pana premiera, który chce uchodzić za człowieka z zasadami - dodał polityk PO.

Bronisław Komorowski odpowiada na zarzuty w sprawie bilboardów PO
Bronisław Komorowski odpowiada na zarzuty w sprawie bilboardów POTVN24

Ekspert Państwowej Komisji Wyborczej Miłosz Wilkanowicz powiedział, że konieczność podpisywania materiałów wyborczych dotyczy plakatów i ulotek, jakie partie wykorzystują do agitacji w trakcie kampanii wyborczej.

Zasada ta - jak zaznaczył - zawarta jest przepisach dotyczących ordynacji wyborczej. Mówią one też, że materiały wyborcze mogą być finansowane tylko z rachunku komitetu wyborczego. Jak mówił, przepisy te nie dotyczą jednak kampanii informacyjnych, które partie polityczne mogą prowadzić przez cały czas.

Ekspert zastrzegł, że w kampanii informacyjnej partie nie mogą z kolei prowadzić agitacji wyborczej - ta możliwa jest dopiero po ogłoszeniu kampanii wyborczej i musi być finansowana z rachunku komitetu wyborczego.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości