Polska

PiS: decyzja rządu jest zbyt pochopna

Polska

Aktualizacja:
Girzyński: decyzja o uznaniu niepodległości Kosowa jest zbyt pochopna
TVN24Girzyński: decyzja o uznaniu niepodległości Kosowa jest zbyt pochopna

- Decyzja rządu jest zbyt pochopna - mówią posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Zbigniewa Girzyńskiego z PiS, rada ministrów niepotrzebnie pospieszyła się z uznaniem nowego państwa.

Borowski: Polska nie mogła podjąć innej decyzji
Borowski: Polska nie mogła podjąć innej decyzjiTVN24

- Od początku prosiliśmy o ostrożność w tej sprawie, kwestia Kosowa dzieli Europę, dzieli Bałkany - powiedział TVN24 Zbigniew Girzyński.

Komorowski: Zachód przyznał się do porażki
Komorowski: Zachód przyznał się do porażkiTVN24

Bardziej przychylnie o decyzji rządu wypowiadają się politycy LiD-u. Marek Borowski powiedział TVN24, że to dobra decyzja, niestety może nam zaszkodzić w kontaktach z Serbią. - Pewnie Polska nie mogła podjąć innej decyzji - skomentował Borowski.

O możliwych komplikacjach po tej decyzji mówił też marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. - Uznanie niepodległości Kosowa będzie się wiązało z dalekosiężnymi kosztami. Jednak to najlepsze możliwe rozwiązanie. Niewątpliwie stanowi ono przyznanie świata zachodniego także Unii Europejskiej do swoistej bezradności w obliczu problemów, jakie stanowią konflikty o charakterze narodowościowo-religijnym - wyjaśnił.

Polski rząd formalnie uznał niepodległość Kosowa. Za taką decyzją opowiadał się premier oraz szef MSZ. Polska jest dziewiętnastym państwem, które uznało niepodległość Kosowa.

POLSKI RZĄD OFICJALNIE UZNAŁ KOSOWO - CZYTAJ

Sikorski: musieliśmy je uznać

Radosław Sikorski: Decyzja polskiego rządu w sprawie Kosowa nie mogła być inna
Radosław Sikorski: Decyzja polskiego rządu w sprawie Kosowa nie mogła być innaTVN24

Decyzję o uznaniu niepodległości Kosowa podjęliśmy z pewną wstrzemięźliwością, ale nie mogła być inna - tłumaczy szef MSZ Radosław Sikorski.

- Oczekujemy, że Kosowo będzie przestrzegać zapisów z deklaracji niepodległości: o świeckim i demokratycznym charakterze państwa, poszanowaniu mniejszości narodowych i społecznych, a także o ochronie zabytków kultury - wyliczał Sikorski.

SIKORSKI TŁUMACZY, DLACZEGO NIE MOGLIŚMY PODJĄĆ INNEJ DECYZJI - CZYTAJ

Prezydent uszanuje decyzję

- Prezydent podtrzymuje swoją opinię, że Polska nie powinna jeszcze uznawać niepodległości Kosowa - oznajmia sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Michał Kamiński, ale szybko dodaje:

-Niemniej Lech Kaczyński decyzję rządu uszanuje - podkreślił.

Rząd ma prawo podjąć taką decyzję, jaką podejmie, co nie zmienia faktu, że prezydent pozostaje sceptyczny wobec tej sprawy - tłumaczył prezydencki minister.

CO PREZYDENT MYŚLI O DECYZJACH RZĄDU? - CZYTAJ

JAKI STOSUNEK DO UZNANIA NIEPODLEGLOŚCI KOSOWA MA RZAD, A JAKI POLACY - CZYTAJ

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości