Polska

PiS chce zmian w wyborach do PE. Posłowie rozpatrzą projekt na następnym posiedzeniu

Polska

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki o proponowanych zmianach w ordynacji do europarlamentu (nagranie z 22 czerwca)
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki o proponowanych zmianach w ordynacji do europarlamentu (nagranie z 22 czerwca)tvn24
wideo 2/3

Na następnym posiedzeniu Sejmu, w dniach 3-6 lipca, posłowie zajmą się nowelizacją Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

"Na następnym 66. posiedzeniu Sejmu (3-6 lipca) posłowie zajmą się nowelizacją Kodeksu wyborczego, dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego" - napisał Grzegrzółka na Twitterze.

W wtorek o złożeniu wniosku dotyczącego rozpatrzenia tego projektu przez Prawo i Sprawiedliwość poinformowała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa PiS, każdy okręg wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu.

Wybory do PE

W wyborach do Parlamentu Europejskiego jest 13 okręgów - jeden okręg obejmuje obszar jednego lub więcej województw albo część województwa. Według obecnych przepisów głosowanie w wyborach do PE odbywa się według systemu proporcjonalnego, w którym głosy oddane na poszczególne listy przeliczane są na mandaty metodą d’Hondta w skali całego kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy kandydatów, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów. PiS proponuje ponadto, aby ustalanie liczby posłów do PE wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych było dokonywane za każdym razem według jednolitej normy przedstawicielstwa, uzyskiwanej w wyniku podziału aktualnej liczby wyborców w kraju przez przyporządkowaną Polsce liczbę posłów do PE - w obecnej kadencji polskich eurodeputowanych jest 51.

Dodatkowe posiedzenie Sejmu

Na środowym, dodatkowo zwołanym posiedzeniu Sejm zajmuje się pilnymi rządowymi projektami zmian w ustawach dotyczących gospodarki odpadami. Sejm rozpatrzy także rządowy projekt w sprawie dopłat do czynszów w najmowanych mieszkaniach oraz nowelę ordynacji podatkowej. Decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia zapadła na Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, które zebrały się w sobotę.

Autor: ads\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości