PiS broni Macierewicza. "Chcą się na nim zemścić"

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Prokuratura chce stawiać Macierewiczowi zarzuty

Odebranie immunitetu posłowi Antoniemu Macierewiczowi będzie zamachem na swobodę i niezależność prac zespołu smoleńskiego - uznał Komitet Polityczny PiS. W specjalnej uchwale władze PiS skrytykowały działania prokuratury wobec Macierewicza, która chce go pociągnąć do odpowiedzialności karnej za raport z weryfikacji WSI.

"Prawo i Sprawiedliwość wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec prób pociągnięcia do odpowiedzialności karnej posła Antoniego Macierewicza. Działania prokuratury oraz idące w ślad za nimi zapowiedzi uchylenia immunitetu posłowi Antoniemu Macierewiczowi traktujemy jednoznacznie jako polityczne i podyktowane chęcią swoistej zemsty na byłym szefie Komisji Weryfikacyjnej WSI" - napisały władze PiS w wydanej przez siebie uchwale.

CZYTAJ CAŁĄ UCHWAŁĘ

Politycy PiS wiążą tę sprawę również z tym, że Macierewicz jest szefem parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

"Odebranie immunitetu posłowi Macierewiczowi będzie zatem zamachem na swobodę i niezależność prac zespołu (...) Należy zastanowić się, czy próby oskarżania Antoniego Macierewicza przez prokuraturę nie są wynikiem skutecznych działań posła jako szefa zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej" - stwierdzają członkowie Komitetu Politycznego PiS.

"Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się działaniom mającym na celu pozbawienie posła Antoniego Macierewicza immunitetu. Mamy nadzieję, że organy państwa odstąpią od zapowiedzianych działań" - kończą oświadczenie politycy PiS.

Decyzja ws. immunitetu w styczniu

Warszawska prokuratura apelacyjna wystąpiła o uchylenie immunitetu Macierewicza, by zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy w związku z publikacją raportu o WSI. W środę prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że analiza wniosku o uchylenie immunitetu będzie gotowa do końca grudnia. Ewentualna decyzja w tej sprawie zapadnie w styczniu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w poniedziałek, że decyzja prokuratury, która chce uchylenia immunitetu Macierewiczowi za publikację raportu z weryfikacji WSI, pokazuje, "jak bardzo nasze państwo jest kontynuacją PRL". Zdaniem Kaczyńskiego Macierewicz nie powinien się zrzekać immunitetu.

Źródło: PAP