Polska

Piractwo i terroryzm na Bałtyku

Polska

Aktualizacja:
 
Wikipedia/ToporyĆwiczenia Danex w 2008 roku

24 okręty oraz kilka samolotów i śmigłowców z 12 państw, w tym Polski, weźmie udział w rozpoczynających się w poniedziałek na Bałtyku międzynarodowych ćwiczeniach Danex 2010. Manewry zorganizowała Dania.

- Scenariusz manewrów zakłada wybuch lokalnego kryzysu, o podłożu ekonomicznym, między sąsiadującymi państwami. W akwenach okalających strony konfliktu dochodzi m.in. do aktów piractwa na morzu, terroryzmu oraz przemytu broni. Aby przywrócić stabilność w regionie, do akcji wkraczają międzynarodowe siły pokojowe - poinformował kpt mar. Grzegorz Łyko z biura prasowego Marynarki Wojennej.

Ćwiczenia odbywać się będą na południowo-zachodnim Bałtyku i w cieśninach duńskich. Oprócz gospodarzy, w trwających do 26 sierpnia ćwiczeniach Danex 2010 uczestniczyć będą siły morskie z Belgii, Estonii, Francji, Litwy, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Marynarka Wojenna wystawiła do manewrów trzy jednostki: okręt dowodzenia i wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" oraz niszczyciele min ORP "Mewa" i ORP "Czajka".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Topory

Pozostałe wiadomości