Poseł Piotrowicz u prezydenta. "O wielu sprawach rozmawialiśmy"

[object Object]
Piotrowicz mówił o spotkaniu z prezydentem w sprawie projektu o KRStvn24
wideo 2/35

- Poinformowałem tylko pana prezydenta, że zamierzamy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności to, że komisja przystąpi do prac nad projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz z Prawa i Sprawiedliwości po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jego tematem był projekt ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Część jego zapisów wzbudziła wątpliwości Andrzeja Dudy.

- O wielu sprawach rozmawialiśmy. Oczywiście również o sprawie tego projektu (ustawy o KRS - red.) też, w ogólnym tylko zarysie - powiedział Piotrowicz dziennikarzom zabranym przed Pałacem Prezydenckim.

"Upolitycznienie środowiska sędziowskiego"

- Przypomniano, że był protest, i to była moja wypowiedź, że to pokazuje o upolitycznieniu środowiska sędziowskiego. Bo nie ulega przecież wątpliwości, że tego rodzaju działania są przejawem działań politycznych, a sędziego winna cechować apolityczność - dodał szef komisji sprawiedliwości. Na pytanie o wątpliwości prezydenta związane z projektem, odpowiedział: - Pan prezydent jest zainteresowany tym, ażeby wychodzić na przeciw oczekiwaniom społecznym. Oczekiwania społeczne są takie, że wymiar sprawiedliwości wymaga reformy. Pan prezydent ma tego świadomość. - Poinformowałem tylko pana prezydenta, że zamierzamy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności to, że komisja przystąpi do prac nad projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - dodał. Pytany, czy widzi szansę na zmianę zapisy o wygaszaniu kadencji sędziów,który wzbudza wiele kontrowersji w środowisku sędziowskim, a także wątpliwości prezydenta, Piotrowicz powiedział: - Różne są możliwości. Nie wiem, czy jest to konieczne. Trzeba wszakże zwrócić uwagę, na to, że mamy do czynienia już z pewnymi nieprawidłowościami w tym zakresie. W szczególności na skutek niewłaściwego prawa w tym zakresie, kadencja sędziów Krajowej Rady Sądownictwa zaczyna się i kończy w różnym czasie. A winna, moim zdaniem rozpoczynać się w jednym czasie i w jednym czasie kończyć.

Losy projektu

W czwartek wieczorem prezydent Andrzej Duda przyjął wraz Piotrowiczem grupę posłów PiS z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Tematem rozmowy był m.in. projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Spotkanie zorganizowano na prośbę posłów PiS zasiadających w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Rozmawiano o obecnych reformach w wymiarze sprawiedliwości. Spotkanie trwało około półtorej godziny - poinformował dyrektor prezydenckiego biura prasowego. Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów, ich następców wybrałby Sejm. Przeciwko tym zmianom protestują środowiska sędziowskie. Wątpliwości dotyczące projektu ma także prezydent. Jak mówił w niedzielę Magierowski, chodzi głównie o wygaszanie mandatów członków KRS. Projekt dotyczący zmian w KRS miał być w tym tygodniu przedmiotem obrad sejmowej komisji sprawiedliwości, jednak jej posiedzenie zostało odwołane. Szef komisji tłumaczył to m.in. prośbami posłów. - Były przeszkody po stronie członków komisji, mówili, że nie będą mogli wziąć udziału w posiedzeniu - powiedział Piotrowicz w środę. - Poza tym sugerowano mi też, że w ciągu kilku godzin nie rozpoznamy tego projektu i właściwy byłby inny termin - dodał. Pytany, czy ma to związek z wątpliwościami prezydenta wobec części zapisów noweli, Piotrowicz odparł, że nie. - To stanowisko pana prezydenta też będzie rozważane podczas dyskusji, która nas czeka w komisji. Myślę, że i z tego punktu widzenia (przełożenie) to służy dobru tej sprawy - powiedział przewodniczący komisji.

Autor: azb\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości