Polska

Jest nowy szef Straży Marszałkowskiej

Polska

Marszałek Sejmu szukał nowego szefa Straży Marszałkowskiej od początku roku (Materiał z 20 stycznia br.)tvn24
wideo 2/6

Po trwających pół roku poszukiwaniach jest nowy szef najmniejszej służby w Polsce: Straży Marszałkowskiej. Na jej czele stanie oficer Biura Ochrony Rządu Piotr Rękosiewicz.

Marszałek Sejmu miał problem ze znalezieniem szefa Straży Marszałkowskiej od początku roku, gdy w niejasnych okolicznościach odwołał Arkadiusza Koschalke. Kierował on strażą już za czasów rządów koalicji PO-PSL, a odwołany został wkrótce po grudniowej okupacji sali plenarnej przez posłów opozycji.

Według nieoficjalnych informacji marszałek Marek Kuchciński uważał, że straż nie działała wystarczająco zdecydowanie wobec polityków opozycji. Do dziś strażą kierował jej wiceszef Wojciech Leśnik. Teraz stery przejął Piotr Rękosiewicz, który wcześniej służył w Biurze Ochrony Rządu.

Kancelaria Sejmu potwierdza

Informacje tvn24.pl potwierdził komunikat Kancelarii Sejmu. Piotr Rękosiewicz został powołany przez szefa Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską na Komendanta Straży Marszałkowskiej - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Sejmu.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, nowy szef Straży Marszałkowskiej pułkownik Piotr Rękosiewicz jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie na kierunku dowódczo-sztabowym oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył ponadto studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunku zarządzanie jednostką organizacyjną w administracji publicznej.

W latach 2001-2015 był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika. Podczas służby w tej formacji był wieloletnim szefem Oddziału Ochrony premiera i członków rządu oraz obiektów rządowych. Był też dowódcą ochrony jednej z polskich placówek dyplomatycznych.

Według informacji tvn24.pl, służbę w mundurze rozpoczął w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych, skąd przeszedł do BOR.

Umundurowana formacja podległa marszałkowi Sejmu

Straż Marszałkowska to umundurowana formacja podległa marszałkowi Sejmu. Do jej zadań należy ochrona budynków Sejmu i Senatu i kontrola uprawnień do przebywania na terenie parlamentu. Strażnicy Straży Marszałkowskiej wykonują również zadania reprezentacyjne, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz asystach honorowych.

Zgodnie z ustawą o BOR, Straż Marszałkowska jako komórka organizacyjna Kancelarii Sejmu jest bezpośrednio nadzorowana przez Szefa Kancelarii Sejmu.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24