Polska

Minister Gliński na "ślubie Pileckiego". Była nawet inscenizacja wesela

Polska

Inscenizacja ślubu rotmistrza Pileckiego
ostrowmaz24.plW uroczystościach wziął udział minister Piotr Gliński

W kościele w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się w niedzielę rekonstrukcja ślubu rotmistrza Witolda Pileckiego z Marią Ostrowską. W uroczystościach upamiętniających 85. rocznicę ślubu uczestniczyli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wiceminister Magdalena Gawin.

Ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego odbył się 85 lat temu, 7 kwietnia 1931 r. w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. W niedzielę w rolę pary młodej wcielili się aktorzy, którzy zagrali w filmie "Pilecki" - Marcin Kwaśny i Małgorzata Kowalska.

Jak poinformowała na Twitterze rzeczniczka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Anna Lutek, świadkami wydarzenia byli m.in. minister Piotr Gliński oraz wiceminister Magdalena Gawin.

Po mszy odsłonięto tablicę pamiątkową, a następnie - jak podaje lokalny portal ostrowmaz24.pl - orszak weselny przeszedł ulicami miasta do Ogródka Jordanowskiego. Tam minister Piotr Gliński podpisał list intencyjny w sprawie współprowadzenia wraz z miastem "Muzeum - Domu Rodziny Pileckich".

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbyła się inscenizacja wesela rotmistrza Pileckiego.

Wydarzenie zorganizował urząd miasta Ostrowi Mazowieckiej. Partnerami byli Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Projekt Pilecki.

Skazany na karę śmierci

Witold Pilecki (pseud. Witold, Druh, nazwiska konspiracyjne "Roman Jezierski", "Tomasz Serafiński", "Leon Bryjak", "Jan Uznański", "Witold Smoliński") był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie.

Został aresztowany 8 maja 1947 przez władze komunistyczne. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Witold Pilecki został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej.

Został pośmiertnie kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.

Autor: js/ja / Źródło: tvn24.pl, ostrowmaz24.pl

Pozostałe wiadomości