Pinior: wyrok trybunału to ogromna kompromitacja państwa polskiego

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Pinior krytykował polskie postępowanie w sprawie

- Doszło do ogromnej kompromitacji państwa polskiego - powiedział Józef Pinior. Senator Platformy Obywatelskiej skomentował w ten sposób wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA w Polsce. - Mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją w polskiej elicie politycznej, która zaprzecza temu, co jest już w tej chwili oczywiste - dodał.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka, przetrzymując dwóch więźniów CIA.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ORZECZENIU STRASBURGA

Jednoznaczne stanowisko

- Orzeczenie trybunału w Strasburgu jest jednoznaczne. Dotyczy zakazu łamania konwencji europejskiej w sprawie stosowania tortur - powiedział Józef Pinior z PO. Polityk był członkiem komisji Parlamentu Europejskiego do spraw tajnych ośrodków CIA.

Pinior w rozmowie z TVN24 krytycznie odniósł się do stanowiska polityków odpowiedzialnych za sytuację i obecność więzień CIA na terenie Polski: mamy do czynienia z dziwaczną sytuacją w polskiej elicie politycznej, która zaprzecza temu, co jest już w tej chwili oczywiste.

W styczniu na antenie TVN24 Aleksander Kwaśniewski mówił o "pewnej formie współpracy między zaprzyjaźnionymi wywiadami". Zapewnił, że ówczesny premier Leszek Miller i polski wywiad nie wiedzieli, że w bazach CIA stosowano tortury.

- To, że Aleksander Kwaśniewski wypowiada się w taki, a nie inny sposób, to jest jego sprawa - skomentował Józef Pinior . - A ta sprawa jest w tej chwili oczywista. To, co nie jest oczywiste dla Aleksandra Kwaśniewskiego, jest oczywiste dla Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i opinii publicznej - dodał.

Według Józefa Piniora doszło do "ogromnej kompromitacji państwa polskiego".

Roman Kuźniar był gościem "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/19

Autor: jl\mtom/zp / Źródło: tvn24

Raporty: