Wbiegł na jezdnię, wprost pod jadące auto

TVN24

Pieszy przeżył wypadekKPP Garwolin
wideo 2/3

Policjanci z Pilawy prowadzą postępowanie w sprawie zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Przebiegając przez ulicę wtargnął on wprost pod jadący samochód. Mężczyzna przeżył uderzenie i trafił do szpitala. Nagranie policjanci opublikowali ku przestrodze.

Do zarejestrowanego przez kamery monitoringu zdarzenia doszło w środę na terenie Pilawy (woj. mazowieckie) przy al. Wyzwolenia po godzinie 18. Z ustaleń policjantów oraz z nagrań wynika, że 48-letni pieszy przebiegał przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Wbiegł zza innego pojazdu na jezdnię, wprost pod jadący samochód. Kierujący autem był trzeźwy. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala.Zasady bezpieczeństwa

Przy tej okazji policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

- Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych - podkreśla asp. szt. Marek Kapusta, oficer prasowy policji w Garwolinie.

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych jest niedopuszczalne.

- Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów: zabrania się m.in: wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko - dodaje asp. szt. Marek Kapusta.

Autor: gp / Źródło: tvn24.pl