Pikieta przeciw premierowi Wietnamu


Przed Belwederem w Warszawie demonstranci przywitają premiera komunistycznego Wietnamu Nguyen Tan Dunga, który spotyka się dziś z Jarosławem Kaczyńskim. Pikieta jest protestem przeciwko łamaniu praw człowieka w Wietnamie.

Według Stowarzyszenia Wolnego Słowa, premier Socjalistycznej Republiki Wietnamu Nguyen Tan Dung w latach 80. był szefem oddziałów, które rozprawiały się z tzw. "boat people", czyli ludźmi, którzy na małych statkach próbowali wydostać się z Wietnamu. Ocenia się, że życie straciło wtedy co najmniej pół miliona osób.

Stowarzyszenie określa współczesny Wietnam to kraj komunistycznej dyktatury, w którym działacze opozycji padają ofiarą skrytobójstw i są umieszczani w szpitalach psychiatrycznych. Międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka "Humar Rights Watch" ocenia, że pod tym względem "sytuacja w Wietnamie jest najgorsza od 20 lat".

Nguyen Tan Dung będzie rozmawiać z polskimi władzami m.in. o pożyczce i współpracy wojskowej. Polski rząd planuje udzielić Wietnamowi pożyczki na zakup towarów i usług w naszym kraju.

19 marca 2007 roku premier Jarosław Kaczyński wyraził zgodę na rozpoczęcie drugiej tury negocjacji z Wietnamem w sprawie udzielenia kredytów rządowych do łącznej wysokości 280 mln USD przeznaczonych na sfinansowanie dostaw towarów i usług z Polski. Do parafowania umowy kredytowej dojdzie w trakcie wizyty premiera Wietnamu.

Źródło: PAP, Stowarzyszenie Wolnego Słowa

Pozostałe wiadomości