Polska

Pijany policjant strzelał do ludzi

Polska

TVN24Andrzej B. aspirant białopodlaskiej policji, pijany strzelał do Białorusinów

Policjant, który w czwartek w nocy wjechał samochodem do rowu i nie mógł się potem z niego wydostać, strzelał ze służbowej broni do grupy Białorusinów, którzy próbowali pomóc mężczyźnie wyjść z auta. Wcześniej o 9 strzałach oddanych w kierunku obcokrajowców funkcjonariusze z Białej Podlaskiej (Lubelskie) nic nie wspominali.

Jak poinformowała w piątek prokuratura nikomu nic się nie stało.

Chcieli pomóc, musieli uciekać przed kulami

34-letni aspirant ze służby kryminalnej Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, został zatrzymany po tym, jak pijany wjechał samochodem do rowu. Według ustaleń prokuratury pijany policjant oddał dziewięć strzałów ze służbowego pistoletu Walther P99 do Białorusinów, którzy pomagali mu wydostać się z rowu.

- Czterech obywateli Białorusi podróżujących drogą krajową nr 2 w czwartek ok. godziny 3.30 w nocy zobaczyło w miejscowości Styrzyniec pod Białą Podlaską w rowie samochód opel vectra - relacjonowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Lublinie Beata Syk-Jankowska. Próbowali wraz z kierowcą wydostać samochód z rowu, ale nie dali rady i odjechali.

Wkrótce potem jeden z nich zorientował się, że nie ma telefonu komórkowego. Zawrócili do miejsca, gdzie wyciągali z rowu samochód. Dwóch z nich wysiadło i ruszyło w kierunku auta w rowie. Wtedy jego kierowca zaczął strzelać, mówił przy tym, że jest policjantem. Przerażeni Białorusini uciekli.

Policjant z zarzutami

Funkcjonariuszowi policji, Andrzejowi B., prokurator postawił zarzut przekroczenia uprawnień przez oddanie dziewięciu strzałów w kierunku dwóch mężczyzn, czym naraził ich na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, a także drugi zarzut - prowadzenia samochodu po pijanemu. Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Policjant nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 3 tys. zł i zakaz opuszczania kraju.

Andrzej B. został też zawieszony w pełnieniu czynności służbowych; wszczęto procedurę zmierzająca do usunięcia go z policji. Grozi mu do 3 lat więzienia. Śledztwo w jego sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości