Polska

Pierwsi turyści wracają do Polski

Polska

Pierwsi turyści wracają do Polski
TVN24Pierwsi turyści wracają do Polski

Pierwsi polscy turyści wracają do kraju po tym, jak zostali uwięzieni na lotniskach na całym świecie przez wulkaniczny pył. - Cały czas nie wiedzieliśmy czy, kiedy i gdzie przylecimy. Sytuacja była bardzo napięta - opowiada pan Arkadiusz. Może on mówić o dużym szczęściu, bo w przeciwieństwie do innych turystów, z Egiptu udało się przylecieć tylko z kilkugodzinnym opóźnieniem. Wielu Polaków nadal czeka na wylot do kraju.

W środę wystartowały samoloty do Warszawy, Katowic i Poznania. W Hurghadzie i w Sharm el Sheikh oczekuje na odlot około osiem tysięcy polskich turystów.

Na razie loty odbywają się tylko z Sharm el Sheikh. Na pokład samolotów w pierwszej kolejności zabierani są turyści, którzy swój pobyt w tym kurorcie musieli przedłużyć tylko o dobę.

Z Egiptu do Polski przez Grecję

Polacy w Hurghadzie "na zielone światło" zezwalające na lot do kraju czekają już od kilku dni. Ale nie bezczynnie. Korzystając z pomocy egipskiego organizatora pobytu samolotami innych linii lotniczych odleciały już trzy grupy turystów.

Pierwsza grupa, która lądowała w Brnie, przekroczyła polską granicę już we wtorek późnym wieczorem w Cieszynie. Kolejna grupa - lądująca w Pradze - jeszcze w środę będzie w Warszawie. Niektórzy zdecydowali się na powrót do kraju przez Ateny.

Kiedy wrócą z Hurghady?

W Hurghadzie większość Polaków oczekuje na lot do kraju w hotelach. Brakuje już jednak miejsc i czasami dochodzi do awantur z turystami, którzy przelecieli na zaplanowane wakacje z krajów, gdzie nie obowiązywał zakaz lotów.

Nikt nie zna terminów odlotów z Hurghady. Na lotnisku oczekuje kilkadziesiąt samolotów, ale kolejka odlotów jest wciąż ustalana i zmienia się z godziny na godzinę. Jednak najpóźniej do weekendu sytuacja powinna zostać opanowana.

Egipcjanie obliczają już straty, jakie ponieśli w wyniku zamknięcia lotnisk w Europie. Według wstępnych szacunków, ich wysokość sięgnie kilkaset tysięcy dolarów.

nsz/iga

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości