"Pieniądze z Unii to gigantyczna szansa na miarę tysiącleci"


Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w czasie piątkowej wizyty w Sanoku, że pieniądze z UE, które ma otrzymać Polska w kolejnej unijnej perspektywie finansowej są dla naszego kraju "gigantyczną szansą na miarę tysiącleci". Zaznaczył również, iż sposób wykorzystania środków to wielka odpowiedzialność, a pieniędzy nie należy wydawać na to, co w przyszłości rodzić może "koszty utrzymania".

Podczas wizyty w Sanoku prezydent Komorowski Komorowski zwiedził miejscowy Rynek oraz Muzeum Historyczne, które posiada największą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Liczy ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Prezydentowi bardzo podobał się odremontowany, dzięki środków z UE, sanocki Rynek, który - jego zdaniem - świadomie nawiązuje do najlepszych okresów w historii miasta. - To sygnał i dowód na to, że Sanok jak i cała Polska, stoi w obliczu gigantycznej szansy, szansy na miarę tysiącleci - zaznaczył Komorowski. - Bo tak trzeba na to patrzeć, że cała Polska, lokalna, powiatowa, gminna staje w obliczu niebywałego wyzwania i niebywałej szansy, która się już więcej nie powtórzy - mówił.

Historyczna szansa

Prezydent przypomniał, że wielki rozwój naszego kraju przypadał na wiek XIV i XVI, a potem w naszej historii często był regres i recesja. Według niego obecnie dzięki członkostwu w UE i umiejętności wykorzystania pieniędzy, przed Polską stoi szansa na podobny rozwój. Komorowski podkreślił, że wykorzystanie tej szansy wymaga czasami odważnych decyzji i umiejętności "powściągania ambicji zrobienia wszystkiego naraz i zrobienia wszystkiego szybko". - Z satysfakcją odebrałem słowa premiera i sądzę, że warto pokusić się o różne mechanizmy ułatwiające odważne sięgniecie po środki z UE w następnej perspektywie budżetowej. Także poprzez stworzenie możliwości na łatwiejsze stworzenie wkładu własnego przez samorządy - dodał prezydent. Zaznaczył, że pieniędzy nie należy wydawać na to, co w przyszłości, może "rodzić koszt utrzymania". Według niego pieniądze z UE i sposób ich wykorzystania to jest wielka odpowiedzialność i historyczna szansa, przed którą stoi Polska, Sanok i całe Podkarpacie.

Okazja do podsumowań

Prezydent Komorowski przypomniał, że w przyszłym roku przypada 25-rocznica odzyskania niepodległości. Zapowiedział, że konieczne jest stworzenie rachunku tego, co się udało w naszym kraju zrobić oraz tego, co jeszcze jest do zrobienia. - Chciałbym, żeby ten rachunek był zaczynem do dalszego rozwoju - dodał. Komorowski na Podkarpaciu w piątek rano spotkał się z młodzieżą w Łące k. Rzeszowa. Program jego pobytu przewiduje jeszcze wizytę w Krośnie i Odrzykoniu

Autor: kg/jk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości