Polska

Pięć lat dla warszawskiego rapera

Polska


Pięć lat więzienia. Taki wyrok usłyszał 31-letni warszawski raper Andrzej "Żurom" Żuromski, który został oskarżony o handel narkotykami na masową skalę. "Żuroma" pogrążył skruszony gangster.

Sąd Okręgowy w Kielcach orzekł także wobec muzyka karę grzywny w wysokości 50 tys. zł oraz przepadek korzyści majątkowej w kwocie, jaką osiągnął z popełnionego przestępstwa, czyli 166,7 tys. zł.

Sąd dał wiarę skruszonemu przestępcy

Sąd uznał za wiarygodny dowód zeznania skruszonego przestępcy Arkadiusza T., który - według sędziego Klaudiusza Senatora - nie miał interesu, by osoby oskarżone w tej sprawie obciążać niezasadnie. Według sędziego nie można powiedzieć, że Arkadiusz T., zeznając, chce się od odpowiedzialności uwolnić - sam poniekąd siebie obciąża, ujawniając nowe źródła narkotyków, transakcje, kolejnych dostawców.

"Żurom" nie przyznaje się

- Nie ma żadnych okoliczności, które by uniemożliwiały danie wiary Arkadiuszowi T. co do transakcji, które przeprowadzał z Żuromskim, Kacprem Ch. i Wojciechem B. - powiedział Senator.

Przy wymiarze kary sąd wziął pod uwagę ilość narkotyków, które raper miał wprowadzić do obrotu - około dziesięć kilogramów marihuany i trzy kilogramy amfetaminy. Uwzględnił też jego wcześniejszą karalność. Wyrok nie jest prawomocny. Raper, który nie przyznaje się do winy, na początku procesu zgodził się na ujawnianie swoich danych osobowych. Nie było go na ogłoszeniu wyroku.

Pogrążył go "Jezus"

Akt oskarżenia opiera się na zeznaniach Arkadiusza T. "Jezusa", który funkcjonował w kieleckim środowisku handlarzy narkotyków, a po zatrzymaniu w lipcu 2006 r. zaczął współpracować z organami ścigania. Z jego zeznań wynika, że zakupił od Żuromskiego - bezpośrednio lub za pośrednictwem poszukiwanego listem gończym Łukasza K. - łącznie trzy kilogramy amfetaminy i dziesięć kilogramów konopi.

"Żurom" został zatrzymany w kwietniu 2007 roku w Warszawie. Według policji z handlu narkotykami uczynił sobie stałe źródło utrzymania.

Pozostali dostali wyroki w zawieszeniu

Pozostałym pięciu młodym mężczyznom, zasiadającym w tym procesie na ławie oskarżonych, sąd wymierzył kary pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywny oraz oddał ich pod dozór kuratora.

Trzem młodym mieszkańcom Buska-Zdroju, oskarżonym o posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, sąd wymierzył kary po sześć miesięcy pozbawienia wolności, a skazanemu za posiadanie większej ilości narkotyków Kacprowi Ch. - rok w zawieszeniu. Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary wobec Wojciecha B., który m.in. sprzedawał narkotyki małoletnim, ale przyznał się, że studiuje i nie był wcześniej karany, dlatego sąd zawiesił mu wykonanie kary dwóch lat pozbawienia wolności.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości