Polska

Petru "nieformalnie" szefem klubu. Jest kandydatka na wicemarszałka

Polska

Aktualizacja:
Petru szefem klubu Nowoczesnej. Jest kandydatka na wicemarszałka
tvn24Ryszard Petru będzie szefem klubu parlamentarnego Nowoczesnej

Szefem klubu sejmowego Nowoczesnej ma być lider tego ugrupowania Ryszard Petru. Kandydatem klubu na wicemarszałka Sejmu ma być natomiast posłanka z Sosnowca - Barbara Dolniak.

- Myśmy podjęli nieformalną decyzję, że ja będę szefem klubu, w związku z tym nie chcę być wicemarszałkiem - powiedział Petru.

Dopytywany dlaczego, odpowiedział: "bo chcę być szefem klubu".

- To jest jednak inna funkcja. Pamiętajmy, że jesteśmy nowym klubem, nową partią i ważne jest to, żebyśmy wypracowywali wspólne stanowisko. Tak naprawdę w dużym stopniu partia to jest klub - dodał.

Barbara Dolniak do Prezydium

Jak mówił, potrzebna jest "normalna, świeża polityka", którą - według niego - proponuje właśnie Nowoczesna. Przekonywał też, że "nie wolno się podniecać sondażami, to dopiero początek".

W środę po południu podczas briefingu Petru poinformował, że na spotkaniu klubu Nowoczesna jego członkowie wybrali kandydatkę na wicemarszałka Sejmu. - Jest nią Barbara Dolniak, posłanka z Sosnowca - powiedział. - Jest sędzią i jestem przekonany, że doskonale sobie poradzi w kwestii prowadzenia obrad Sejmu - dodał.

Petru o kandydacie Nowoczesnej na wicemarszałka Sejmu
Petru o kandydacie Nowoczesnej na wicemarszałka Sejmu tvn24

Kto w Prezydium?

W środę posłowie odbierali z rąk szefa Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze. W Sejmie nowej kadencji PiS będzie miało 235 posłów; PO - 138; ruch Kukiz'15 - 42; Nowoczesna - 28 i PSL - 16.

Zwyczajem sejmowym było, że w Prezydium - które tworzą marszałek i wicemarszałkowie - swoich reprezentantów miały wszystkie kluby, przy czym marszałek wywodzi się z ugrupowania mającego najwięcej posłów. Szef klubu PiS w kończącej się kadencji Mariusz Błaszczak mówił na początku tygodnia, że PiS powinno mieć głos przeważający w Prezydium Sejmu i zwracał przy tym uwagę, że przy zachowaniu decydującego głosu PiS, gdyby każdy klub otrzymał w nim reprezentanta, byłoby ono najliczniejsze w historii. Zaznaczył, że w kwestii Prezydium będą jeszcze trwały rozmowy i konsultacje.

Autor: PM,pk/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości