Polska

Pendolino nie dla osób o kulach? Ochojska nie weszła na pokład

Polska

Janina Ochojska o Pendolino. Pociąg nie dla osób o kulach
tvn24Janina Ochojska nie mogła wejść do pociągu, ponieważ odległość drzwi od peronu była zbyt duża dla osoby o kulach

- Dziś Pendolino Kraków-Warszawa o 8.03 nie wzięło mnie na pokład, ponieważ nie przysługuje mi wejście przez platformę - napisała na Twitterze Janina Ochojska, która porusza się o kulach. Zdaniem założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej, nowoczesny pociąg nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. - Winda, w którą wyposażony jest każdy pociąg Pendolino, jest dedykowana osobom, które poruszają się na wózkach - tłumaczy rzeczniczka PKP Intercity, Zuzanna Szopowska.

- Chciałam jechać Pendolino z Krakowa do Warszawy. Odległość pociągu od peronu jest spora, dlatego poprosiłam o wyciągnięcie platformy, żebym mogła wsiąść do środka. Konduktorzy nie zgodzili się jednak - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl Ochojska, która ma orzeczony pierwszy stopień niepełnosprawności.

dziś #pendolino Kraków-Warszawa o 8.03 nie wzięło mnie na pokład ponieważ nie przysługuje mi wejście przez platformę @PKPIntercityPDP 1/3— Janina Ochojska (@JaninaOchojska) luty 16, 2015

Panowie mieli tłumaczyć, że przepisy umożliwiają im uruchomienie platformy "tylko dla osób na wózku". - Powiedzieli mi, że mogą mnie do środka wciągnąć. Ja powiedziałam, że nie chcę być wciągana, bo to niebezpieczne - dodaje Ochojska.

- Skoro Pendolino jest niedostępne dla niepełnosprawnych, to po co je kupiono? - zastanawia się szefowa PAH.

"Są wagony dla niepełnosprawnych"

- Sprawa wymaga wyjaśnienia - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl rzeczniczka PKP Intercity, Zuzanna Szopowska. Dodaje, że w każdym składzie Pendolino trzeci wagon, licząc od lokomotywy jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. - Są tam m.in. drzwi ze specjalnym podnośnikiem, który się wysuwa i pomaga dostać się do wagonu - tłumaczy.

Szopowska zaznacza też, że "winda, w którą wyposażony jest każdy pociąg Pendolino jest dedykowana osobom, które poruszają się na wózkach". - Tym osobom platforma gwarantuje bezpieczne wejście. Nie ma tam barierek, dlatego wszystkie inne osoby (w zamian - red.) mogą liczyć na pomoc drużyny konduktorskiej, nie korzystając z platformy - podkreśla.

Dodaje, że PKP Intercity "bardzo przeprasza za całą tę sytuację panią Janinę Ochojską".

Autor: eos//plw / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości