Polska

Arcybiskup Ryś: wytyczne o ochronie małoletnich w Kościele będą zmienione

Polska

Arcybiskup Ryś: wytyczne KEP o ochronie małoletnich w Kościele zostaną znowelizowane
Arcybiskup Ryś: wytyczne KEP o ochronie małoletnich w Kościele zostaną znowelizowane tvn24
wideo 2/21

Będzie nowelizacja wytycznych Konferencji Episkopatu Polski o ochronie małoletnich w Kościele w tej mierze, w jakiej motu proprio (list papieski z mocą dekretu) cokolwiek zmienia - zapowiedział metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś po obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Podczas środowych obrad KEP odbyło się między innymi kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów w sprawie ochrony małoletnich przed zjawiskiem pedofilii w Kościele.

W środę w Warszawie odbyły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, których głównym tematem było omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce w sprawie ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych. Podczas obrad odbyło się kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów metropolitów.

Abp Ryś: będzie nowelizacja wytycznych KEP zgodnie z decyzją papieża

Kiedy metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś wychodził ze spotkania, został zapytany przez dziennikarzy, czy wytyczne Konferencji Episkopatu Polski o ochronie osób małoletnich w Kościele zostaną znowelizowane.

- W tej mierze, w jakiej motu proprio cokolwiek zmienia, tam, gdzie trzeba wprowadzić te nowelizacje, to będzie - zapowiedział.

9 maja w dokumencie w formie motu proprio (listu papieskiego z mocą dekretu), zatytułowanym "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata). Franciszek wprowadził obowiązek zgłaszania przez kleryków i zakonników przypadków pedofilii. Zalecił każdej diecezji uruchomienie łatwo dostępnego systemu przyjmowania sygnałów o nadużyciach.

Dodał, że szkolenie dla metropolitów, w którym wziął dzisiaj udział, dotyczyło motu proprio papieża.

Zapytany o to, czy biskupi, którzy mieli wiedzę o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, arcybiskup Ryś odpowiedział, że "to należy zawsze do Stolicy Apostolskiej".

- Rzeczą metropolity jest dostarczenie informacji - jeśli ma taką informację - do kompetentnej kongregacji watykańskiej. Reszta od strony kanonicznej należy do Stolicy Apostolskiej - wyjaśnił.

Autor: ads//now//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości